3600 ek gösterge ve en düşük emekli aylığı teklifi komitede kabul edildi

Devlet Memurları Kanunu’nda ve Birtakım Kanunlar ile 375 Sayılı Kanun Kararında Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin komitedeki görüşmelerinde AK Parti ve MHP milletvekilleri, emekli aylığına ait önerge sundu.

Kabul edilen önergeyle yaşlılık, malullük, vefat aylığı alan emeklilere ve hak sahiplerine belge bazında 2 bin 500 lira olarak öngörülen aylık minimum ödeme meblağı 3 bin 500 liraya çıkarılacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI 3.500 TL’YE ÇIKARTILACAK

AK Parti Küme Başkanvekili Mustafa Elitaş, teklif sahibi milletvekillerinin ve muhalefet milletvekillerinin en düşük emekli maaşının 3 bin liraya yükseltilmesini az bulduğunu lisana getirerek, kurul üyesi milletvekillerinin sayının daha yüksek olması konusunda kendileriyle istişarede bulunduğunu belirtti.

Elitaş, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım ile yaptıkları istişareler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptıkları değerlendirmeler sonucunda Cumhur İttifakı olarak en düşük emekli maaşının 3 bin 500 lira olmasını kurul üyelerinin takdirine sunduklarını kaydetti.

3600 EK GÖSTERGE TEKLİFİ KOMİTEDE KABUL EDİLDİ

Kamu çalışanlarına 3600 ek gösterge, öğrencilere üniversite affı, milletvekillerine emekli maaş artışı getiren, en düşük emekli maaşını da 2500 liradan 3500 liraya çıkaran torba yasa teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

Teklife yerli elektrikli araba üretimini teşvik etmek için ÖTV indirimi de eklendi.

 

KAYNAK: AA