Altın rekor tazelemeye devam ediyor

Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı yatay bir seyir izlerken hafta genelinde dolar/TL’nin yüzde 18 yükselmesi gram altında her gün yeni bir rekor kırılmasına yol açtı. Gram altın bu sabah da dolar/TL 23.50’ye yükselirken gram altın da 1.493 lirayla yeni tarihi zirvesine ulaştı. Son 5 günde gram altın fiyatında yüzde 15 yükseliş yaşandı. Gram altın 2023 genelinde ise şu ana kadar yatırımcısına yüzde 37 kazandırdı. Geçen haftayı 1.948 dolardan tamamlayan altının ons fiyatı ise dün 1.964 dolara çıkmasının ardından bugün de benzer seviyeden güne başladı.

GÖZLER FED’DE

Analistler altın fiyatlarında Fed’e yönelik beklentilerin etkili olduğunu vurguladı. CME FedWatch Tool’a göre piyasa bugün itibarıyla Fed’in faizi sabit bırakacağına yüzde 73.6 ihtimal veriyor. 25 baz puanlık bir faiz artırımına ise yüzde 26.4 olasılık veriliyor. Eğer piyasa beklentisi gerçekleşirse Fed 10 toplantının ardından faiz artırımlarına ara vermiş olacak. Fed’e yönelik beklentilerde faizin 14 Haziran’da sabit bırakılma ihtimali güçlendikçe ABD tahvil getirilerinde düşüş oldu. 10 yıllık ABD tahvilinin getirisi dünki yüzde 3.80’lik seviyesinden bugün yüzde 3.74’e geriledi. 2 yıllık tahvilin getirisi ise yüzde 4.56’dan yüzde 4.54’e düştü. Bu düşüşler altın fiyatları üzerindeki aşağı yönlü baskının azalmasına yol açtı.

GRAM ALTIN YÜKSELECEK Mİ? DÜŞECEK Mİ?

Gram altında geçtiğimiz haftadan beri yükseliş trendi devam ederken küresel piyasalar ve Türkiye’deki ekonomi yönetiminin değişmesi, fiyatları etkileyecek faktörler arasında yer alıyor. Merkez Bankası faiz artırımı gibi bir karara yönelirse gram altında fiyatında düşüş beklentisi oluşabilir.

FAİZLER YÜKSELİRSE GRAM ALTIN DÜŞER Mİ?

Faiz oranları ile altın fiyatları arasında ters bir ilişki vardır. Yüksek faiz oranları, alternatif yatırım araçlarının cazibesini artırırken, altın gibi faiz getirmeyen varlıkların talebini azaltabilir. Bu nedenle, düşük faiz oranları genellikle altın talebini artırır ve fiyatları destekler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx