Apple, uydu üzerinden iletişim sağlayacak ülkeler listesini genişletiyor

Geçtiğimiz yıl, Apple iPhone 14 serisiyle birlikte Acil Durum SOS uydu bağlantısını tanıttı. Şu anda, özellik ABD, Kanada, Fransa, Almanya, İrlanda ve İngiltere de dahil olmak üzere altı ülkede çalışıyor. Teknoloji teknoloji devi dün resmi olarak hizmetin altı yeni ülkeye daha genişletildiğini duyurdu.

iPhone 14 serisinde yer alan Apple Acil Durum SOS Uydu özelliği, cihaz kullanıcılarının özel donanıma ihtiyaç duymadan, hücresel ya da WiFi kapsama alanı olmayan uzak yerlerde acil mesaj göndermesine olanak tanır. Özelliğin, sadece açık alanlarda, gökyüzünün net bir görüş açısı olmadan ve ağaç, bina gibi engellerin olmadığı yerlerde çalıştığını unutmamak gerekir.

Apple, uydu üzerinden iletişim sağlayacak ülkeler listesini genişletiyor

Dünya çapında öncü kurtarma ekipleri tarafından birçok kez övgüye layık görülen bu çığır açan özellik, bu ay Avusturya, Belçika, İtalya, Lüksemburg, Hollanda ve Portekiz’de kullanıma sunulacak. Böylelikle, iPhone 14 serisindeki Acil Durum SOS özelliği toplamda 12 ülkede faaliyet gösterecek.

iPhone 14 Pro, Acil Durum SOS özelliğiyle GSMA Global Mobile Awards’ta “Bozucu Cihaz İnovasyonu” kategorisinde ödül kazandı. İlk müdahale ekipleri tarafından defalarca övgüye layık görülen ve acil durumlarda hayat kurtardığı için önemli bir yenilik olarak lanse edildi. Tabi listede şimdilik ülkemizin olmaması üzücü ancak ilerleyen günlerde bu durumun değişebileceğini ve Türkiye’de de bu özelliğin kullanıma sunulabileceği unutulmamalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir