Avustralyalı genç, 3D yazıcıyla yarı otomatik silah yaptı

Batı Avustralya polisi, 18 yaşındaki gencin konutunda arama buyruğu çıkardıktan sonra 3D yazıcıyla basılmış silahı ve bir dizi öteki ateşli silahı buldu.

TRT Haber’de yer alan bilgilere nazaran Dedektif Kıdemli Çavuş Blair Smith, gazetecilere verdiği demeçte, “Bu ateşli silah bir oyuncağa benzemesine karşın topluluğumuza önemli ziyan verme yeteneğine sahip. Bu adamın bu ateşli silahı konutta bir 3D yazıcı ve hazır materyallerle üretebilmesi derinden kaygı verici” dedi.

Nine News’e nazaran plastik silah, tetiğin bir defa çekilmesiyle 15 mermi atabiliyor. Nine, polisin 40 Avustralya dolarından daha düşük maliyetli materyallerle üretiminin iki gün sürdüğünü sav etti.

Geçen yıl, Batı Avustralya hükümeti, plastik 3D ateşli silahların üretimini yasa dışı hale getirmek için silah maddelerinin değiştirilmesini önerdi.

Teklife nazaran, bunları nasıl yapacaklarına dair planlar yahut talimatlarla yakalanan herkese en fazla 10 yıl mahpus cezası uygulanacak.

Avustralya’da, sivillerin tam otomatik silahlara sahip olmaları yasak. Öbür tüm silah sahipliği, ağır kurallarla düzenleniyor ve geçerli bir lisansa sahip 18 yaşından büyük bireylerle sonlu.