Biden’ın F-16 çıkışı ABD Temsilciler Meclisi üyelerini rahatsız etti: Şok edici oldu

Joe Biden’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşme sonrası, Türkiye’ye F-16 satışına sıcak baktığını ve Kongre’de onaylanması için Washington’a iner inmez çalışma yapacağını söylemesi ABD’de rahatsızlığa sebep oldu. ABD Temsilciler Meclisi üyeleri Gus Bilirakis ve Nicole Malliotakis, Joe Biden’ın Türkiye’ye F-16’ların verilmesini destekleyeceğini açıklamasına reaksiyon gösterdi.

ABD Lideri Joe Biden, NATO tepesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşme sonrası, Türkiye’ye F-16 satışına sıcak baktığını ve Kongre’de onaylanması için Washington’a iner inmez çalışma yapacağını söyleyerek ” Türkiye’ye F-16’ları satmamız gerekiyor. Varolanları da modernize etmemiz gerekiyor. Bunu yapmamak çıkarlarımıza karşıt. Biz onlara F-16 satmalıyız. Bu bahiste Kongre’den onay alabileceğimizi düşünüyorum.” tabirlerini kullandı.

RAHATSIZ ETTİ

Yunan lobisinin kıymetli figürlerinden olan ABD Temsilciler Meclisi üyeleri Gus Bilirakis ve Nicole Malliotakis, Biden’ın kelamlarına yazılı açıklamayla cevap verdi.

“ŞOK EDİCİ OLDU”

Yapılan açıklamada, “Geçen ay Washington’a gelen Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in ziyaretinde Türkiye’nin akınlarından direkt tasa ettiğini söylemesinden sonra Lider Biden’ın Türkiye’ye F-16 savaş uçağı ve çağdaşlaştırma kiti satılmasını desteklediğini duymak şok edici oldu” denildi. Senatörler açıklamada, bu türlü bir satışa karşı olduklarını ve Temsilciler Meclisi Dış Münasebetler Komitesi’nde de buna karşı olduklarını lisana getireceklerini belirtti.