Bursa’da Kurşunlu Çileği’nin hasadı başladı

Türkiye’nin değerli çilek üretim merkezlerinden olan Bursa’nın İnegöl ilçesinde yaz günlerinin beğenilen meyvesi kurşunlu çileğinin hasadına başlandı.

İnegöl ilçesine bağlı Kurşunlu Mahallesi’nde üretimi yapılan Kurşunlu çileğinin birinci hasadı gerçekleştirilirken, çileğin hasadı bu yıl hava muhalefeti nedeniyle 8 yerine 7 ay boyunca sürecek.

5 ülkeye ihraç ediliyor

Tarlada kilosu 12 TL’den satılan ve 1100 haneli mahallede oturan vatandaşların geçim kaynağı olan Kurşunlu çileğinin, evvelki yıllarda da olduğu üzere bu yıl da Gürcistan, Rusya ve Irak’a ihraç edilmesi planlanıyor.

“350 bin ton rekolte beklentimiz var”

Çilek hasadı için tarlaya giderek incelemede bulunan İnegöl Ziraat Odası Lideri Sezai Çelik,11 bin dekar alanda çilek üretimi yapılıyor. Ortalama dönümünden 3,5 ton eser alınıyor. Mahallemizde çilek hali var. Pazar ıstırabı da yok. 11 bin dekarlık alanda bu yıl 350 bin ton rekolte beklentimiz var. Geçen sene fiyatlar 7 ila 8 TL ortasındaydı. 350 milyon TL civarında bir gelir elde edildi. Reçinesi, şekeri yüksek. Lezzetli. 1 Mayıs’ta hasadı başlar, 7 ay boyunca 30 Kasım’a kadar devam eder. dedi.

“Çilek köyü olarak anılıyoruz”

DHA’nın haberine nazaran, Kurşunlu çileğinin yalnızca iç pazara verilmediğini, ihraç da edildiğini söyleyen Çelik, 5 ülkeye ihraç ediyoruz. Çilek köyü olarak anılıyor. Mahalle sakinleri gelirlerini çilekten karşılıyorlar. diye söyledi.