Cemaat vakıflarında milletvekili seçim etrafı temel olacak

Türkiye’deki 77 Rum, 54 Ermeni, 19 Musevi, 10 Süryani, 3 Keldani, 2 Bulgar ve Gürcü ile Maruni olmak üzere azınlıklara ilişkin 167 cemaat vakfı için seçim yönetmeliği yayımlandı.

Azınlık vakıflarının seçim yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmeliğin uygulanmasında; Türkiye’nin taraf olduğu milletlerarası antlaşma kararları gizli olacak. Yönetmelikte karar bulunmayan hallerde, sivil toplum kuruluşlarının idarelerinin seçimlerinde kabul görmüş, yerleşmiş, uygulama ve pratikler temel alınacak. .

MİLLETVEKİLİ SEÇİM ETRAFI TEMEL ALINACAK

Seçim etrafı, cemaat vakfının bulunduğu ildir. İstanbul ili için seçim etrafının belirlenmesinde, milletvekili seçimlerinde uygulanan seçim etrafları temel alınacak.

İstanbul ili dışındaki cemaat vakıfları, münasebetlerini hazırlayarak seçim etrafı değişikliği talebinde bulunabilecek. Seçim etrafı ile ilgili değişiklik talepleri, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından incelenerek karara bağlanacak.

5 YILDA BİR SEÇİM

Her bir cemaat vakfı hukukî kişiliği için farklı bir idare şurası seçimi yapılacak ve idare heyeti seçimleri beş yılda bir olacak.

Cemaat vakfı idare heyetinin yedi üyeden oluşturulması temel olarak kabul edildi. Üye sayısı en fazla 11 olacak.

6 AYLIK İKAMET ŞART

Seçmenlerin; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması, on sekiz yaşını doldurması, vakfın bünyesinde bulunduğu cemaate mensup olması, seçim tarihi prestijiyle en az altı aydan beri seçim etrafında ikamet etmesi kaide olacak.

SEÇİLMEK İÇİN OKUR MUHARRİR OLMAK YETECEK

Seçileceklerde aranılan koşullar, seçmen koşullarına ek olarak okur muharrir olmak ve belirtilen hatalardan mahkum olmaması gerekecek. Bir kişi en fazla üç cemaat vakfında idare heyeti üyesi olabilecek.
Yönetim konseyinde birinci derece kan bağı olan en fazla iki kişi misyon yapabilecek

167 CEMAAT VAKFI VAR

Türkiye’de 77 Rum, 54 Ermeni, 19 Musevi, 10 Süryani, 3 Keldani, 2 Bulgar ve Gürcü ile Maruni olmak üzere azınlıklara ilişkin 167 cemaat vakfı bulunuyor.