CHP’li Özel’den Atatürk Havalimanı reaksiyonu: ‘Talimat Katar’dan, BAE’den…’

CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, CHP Bartın Vilayet Başkanlığı’nda gündemi kıymetlendirdi. Açıklamaya, CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu da katıldı. Özel, şunları söyledi:

“ATATÜRK’ÜN İSMİNDEN DUYULAN RAHATSIZLIK…”

Atatürk Havalimanı tartışması sürüp gidiyor. Atatürk Havalimanı açılışının 110. Yılında bir yok edilme girişmişiyle karşı karşıya. Dünyanın en kıymetli havalimanından bir adedini inşa ettiklerini söyleyenler. O havalimanına taşındılar lakin o havalimanına Atatürk’ün ismini taşımadılar. Atatürk’ün isminden duyulan rahatsızlık 20 yıllık AK Parti’nin sicilinde kara bir lekedir. ‘Atatürk ismini niçin kaldırıyorsunuz?’ diyenlere o ismi münasip bir yere vereceğiz’ deyip Çorlu Havalimanına Çorlu Atatürk Havalimanı ismi verdiler. Türk Lisan Kurumu’na bakıyorsunuz, hastalıklı, düşkün manasına gelen ‘çorlu’ sözünü, Atatürk’ün önüne koyup biz Atatürk ismini silmeyin’ deyince bu söz oyununa bile tenezzül edenlerin nasıl bir kötülük içinde olduğunu bütün Türkiye’nin görmesi lazım.

“İLK İŞ PİSTLERİ KIRMAK, TALİMAT NERDEN?”

İstanbul Atatürk Havalimanı’nın pistlerini yok etmeye çalışıyorlar. Mazeret ‘Millet Bahçesi yapacağız’ gün gelir doğal faaliyetten gün gelir taban bir gereksinimden memleketi kurtaracak bedeldeki pistlerini korumayıp kırmaya kalkıyorlar. Meğer CHP pistleri koruyarak, uçuşla ilgili kıymetli yapıları koruyarak, lakin bunun dışında kalan devasa alanları kullanarak, oraları kentsel kullanım içerisinde katacak, ormanlar kazandıracak, tekrar ismi ‘Atatürk’ olarak korunacak bir projemiz var. Fakat işe dozerle başlıyorlar. Birinci iş pistleri kırmak. Talimat nerden? Talimat Katar’dan, talimat Birleşik Arap Emirlikleri’nden. ‘Size para vereceksek, bize burayı vereceksiniz.’ ‘Çünkü beşli çete korkuyor, gelince ellerinden alacağız. Onu çok bağlayıcı mutabakatlarla Katarlılara yahut Arap sermayesine satmak istiyorlar. Kural koşuyor, ‘Ya CHP gelirse öbür havalimanını işletirse, evvel pistini kır’ milletimizin buradaki oyunu görsün. Bir pist kolay mı yapılıyor? Memleketi kurtaracak ehemmiyeti olan o pistleri bugün birinci iş olarak kıranların ne büyük bir ihanet içerisinde olduğunu milletimiz görsün.

“HER İSTEYEN BUNLARA İSTEDİKLERİNİ YAPTIRIYOR”

Kimse sakın, Atatürk Havalimanı’nda Katar’a peşkeş projelerini etraf projesi üzere göstermesin. Çevreci olacak olsanız, başta palavraya sarılmazsınız. Dün, Süleyman Soylu diyor ki, ‘Gezide üç beş ağaç…’ Seyahat parkı duruyorsa Gezi’ciler sayesinde duruyor. Efendim, ‘CHP İstanbul’da ağaç kesmiş. Ağaçlarda virütik gibisi bir hastalık olduğunu anıtlar konseyi tespit etmiş Valiliğe yazmış, bunlar seyahat paradisiyle hasta ağaçları kesmeyip, bütün çınarları kanser yapmışlar. Valiliğin, İstanbul Büyükşehir’e verdiği yazıyla kanserli ağacı kesip o hastalığın yayılmasına mahzur olanlara ‘Ağaç kesiyorlar’ diyor Süleyman Soylu. Algı operasyonu yapıyor. Öbür tarafta yaptığı rezalet ve etraf katliamı ortada. O yüzden Adalet ve Kalkınma Partisi’ne şunu soruyoruz, ‘Bu pistleri kırmak için sizi peşinizden kovalayan var mı?’ Millet bunları peşinden kovalıyor. Seçim yaklaşıyor. İktidardan gidecekler. Katarlı dostlarına verilen kelamları, istedikleri çil çil dolarların peşinde; her isteyen bunlara istediklerini yaptırıyor. Paldır küldür yapacağın bir iş varsa o Katar’ın gönlünü yapmak değil, havalimanının pistlerini kırmak değil; öğretmene atama kelamı verileli son üç ay oldu. Millet peşinizde, bunu yapmanızı istiyor. 3600 ek gösterge kelamı dataları 4 yıl oldu. Emekliye müjde kelamı verileli 18 gün oldu, 1 Mayıs’ta ilan edilecekti. Vatandaşın talebini yerine getirmek; örneğin, sıhhat çalışanlarına 6 ay evvel verdikleri, ‘özlük haklarınızı düzelteceğiz’ kelamı Sıhhat Bakanı’nın ağzında ancak mecliste 6 aydır yok ve her gün sıhhat ordusu güç kaybediyor.

“SADAT NEREDE FAALİYET GÖSTERİYOR?”

Genel liderimiz Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz hafta cuma günü, SADAT’ın önündeydi. Kim bu SADAT? Memleketler arası alanda savunma danışmanlığı yapan, güvenlik güçlerine eğitim veren, ithalat ve ihracat yapan firma olarak kurulan; terörü kendi faaliyet ve eğitim alanı olarak belirlemiş… Bu SADAT nerede faaliyet gösteriyor? Bu SADAT’a bakacaksak, mesela Ulusal Savunma Bakanlığı’nın bakan yardımcılarına bir bakacağız. FETÖ’nün önünü açtığı, Genelkurmay Başkanlığı’na giderken otobandan ilerlemiş Hulusi Akar’ın Ulusal Savunma Bakanı olduğu yerde; hepsi bir yerlerden FETÖ ile yahut öbür yerlerle bağlı bir ekip ordunun içinde olmaması gereken tarikatlarla, cemaatlerle bağlantılı bakan yardımcılarına bir bakmak lazım. SADAT’ın 15 Temmuz sonrası ‘ordunun tekrar yapılandırılmasında kritik rol oynadık’ dediği laf, boşa laf değildir. Sarayın ve SADAT’ın, Ulusal Savunma Bakanlığı’nda bakan yardımcıları üzerinden zabitleri, memurları, orada koymuş olduğu, atamış olduğu nöbetçileri vardır. Ordumuzun içinde SADAT, doruğunda da tarikatlar ve cemaatlerin takipçisi olduğu, alan bölüştükleri bir yer vardır. FETÖ ile çaba konusunda samimiyetsiz hükümet, Ulusal Savunma Bakanlığı’nın zirvesindeki yapı noktasında da son derece tehlikeli işlere kalkışmaktadır. Ve onların SADAT’ın önünü açan tavırlarını izliyoruz, takip ediyoruz, not ediyoruz. Bunun karşısında da Kuvayı Ulusala ruhuyla dimdik duruyoruz.

“13 MİLYON 650 BİN EMEKLİMİZE BAYRAM İKRAMİYESİ VEREBİLİRDİK”

Cumhuriyet’in kuruluşundan beri bu devlet, millet için 713 milyar dolar para harcadı. Bu ülkede en ücra köyde musluktan akan suyun döşendiği o borunun parasının dahi içinde olduğu 713 milyar harcadı cumhuriyet, bu millete. AK Parti iktidarı hepimizin vergileriyle topladığı paralarla bunun üç katını 2 trilyon 631 milyar doları harcadı. Biz yaptık dedikleri her yerde yap- işlet torunlara borç devret’ var. Bir adedini de desin ki ‘biz yaptık. Bizden sonraki iktidar bunu satarsa parası onundur’ desin. Bu makûs idare yüzünden son bir haftada hazineye 272 milyar lira daha yük geldi. Şayet iktisat gerçek yönetilip bu 272 milyar rantçılara verilmeseydi. Bu paranın 86 milyarını 13 milyon 650 bin emeklimize bayram ikramiyesi verebilirdik. Bunun üstüne 64 milyar lirayla çiftçimize ne veriliyorsa üç katını verirdik 1 yılda. Kalan parayla 6,5 milyon emekçimizin minimum fiyatını 5 bin liraya çıkarabilirdik. Elimizde kalan paranın son kalan 36 milyarıyla da açlık hududu altındaki 4 milyon ailenin her birine 5 bin lira besin çeki yanına 4 bin lira da güç çeki verirdik. Bunların hepsinin bir ayda AKP’nin makûs idaresiyle çar çur ettiği parayla yapabilirdik.