Diyetisyenden yazın ‘su tüketimi’ uyarısı

Sıcaklıkların artmasıyla su kaybının yerine konulması gerektiğini söyleyen Diyetisyen Gülben Uç, “Yazın dikkat edilmesi gereken en kıymetli şeylerden bir tanesi su tüketimidir. Artan sıcaklarla bir arada bedenden sıvı atılımınız arttığı için günde ortalama 3 litre su tüketilmelidir. Başka soğuk içeceklerin tüketimine de dikkat edilmelidir.

– Kalorisi yüksek asitli şekerli içeceklerin yerine mesken imali soğuk içecekler, meyve suları, limonatalar tüketilebilir. Yazın en çok görülen bir öbür sorun ise öğün atlamaktır. Çok sıcaklarda iştah kapalılığıyla birlikte öğün atlanması durumunda kan şekeri dengesizliği oluşur. Sonrasında ise kalorili besinlere yönelim artar. Bu durumda güne yulaflı smoothie yahut süt-meyve ikilisiyle başlayabiliriz. Öğle ve akşam da fresh salatalar tercih edebiliriz. Lakin bunlara bitkisel yahut hayvansal protein kaynakları da eklenmelidir. Örneğin az yağlı peynir, ton balığı, haşlanmış nohut eklenerek salatalarımızı zenginleştirebiliriz” diye konuştu.

“GÜNDE AZAMÎ 2-3 PORSİYON MEYVE TÜKETİLEBİLİR”

Bu periyotta balık tüketemeyenler için güçlü omega-3 kaynağı olan semizotu tüketilebileceğini vurgulayan Diyetisyen Uç, “Bunu salatalarımıza ekleyebiliriz. Yaz meyvelerini tüketirken de dikkat edilmelidir. Bunun da fazlasının yağ olarak depolandığı unutulmamalıdır. Günde azamî 2-3 porsiyon meyve tüketilebilir. Bir öteki kıymetli bahiste sıcaklarla birlikte gelen hareket kısıtlılığımız. Bu durumda da akşam yemekten sonra 30-40 dakikalık yürüyüşlerle etkinlik sağlanabilir” formunda konuştu.