Erdoğan’ın yeni iktisat modeli: Sabır

Üç ay evvel “Bir şükürsüzlük, tatminsizlik, karamsarlık hali aldı başını gidiyor” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, son günlerde iktisatla ilgili değerlendirmelerinde daha çok “Milletimden biraz daha sabır ve ulusal gayrete dayanak bekliyoruz” demeye başladı. İşte Erdoğan’ın ‘sabır’ serüveni…

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, 30 Kasım 2021’de katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamada Türkiye’nin ‘yeni iktisat modeline’ geçtiğini ilan etmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yeni iktisat modeliyle, yüksek faiz vererek sıcak para çekme siyasetini elimizin karşıtıyla itiyoruz. Düşük faizle, üretimi ve ihracatı destekleyeceğiz” demişti.

Ancak uygulanan program ile iktisatta tüm istikrarlar alt üst oldu. Enflasyon canavarı günden güne büyürken, hayat pahalılığından şikayet edenlerin sayısı da arttı.

Mayıs ayının başında bu durum için “Maalesef ülkemizde kimi bölümlerde bir şükürsüzlük, tatminsizlik, karamsarlık hali aldı başını gidiyor.  Halbuki evvel elimizdekilere şükür edeceğiz, sonra daha düzgünü, daha hoşu için çalışacağız” diyen Erdoğan, bahar ayları ile birlikte vatandaşa sabırlı olma daveti yapmaya başladı.

Yaz ayları birlikte işlerin düzeleceğini söyleyen Erdoğan, “Türkiye bu yaz prestijiyle hem milletlerarası alanda gücünü ve prestijini artırmış hem de içeride hayat pahalılığıyla çabasında aralık kat etmiş olarak yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla maksatlarına hakikat daha süratli adımlarla ilerlemeye başlayacaktır” beklentisini paylaştı.

Ancak bu beklenti de gerçekleşmedi ve Erdoğan son günlerde daha sık “sabır” demeye başladı. İşte AKP Genel Lideri ve Cumhurbaşkanı’nın “sabır” seyahati:

‘SABIRLA YOLA DEVAM ETMEKTE YARAR VAR’ DİYE BAŞLADI

24 ARALIK 2021: Kur seviyesi, hür piyasa işleyişi içerisinde olması gereken düzeye kendisi zati gelecektir. Benim her vakit bir sözüm var, ‘Para yatağında akar’, buna dikkat etmemiz lazım. Ve bu yatağını da artık buluyor, buldu, daha âlâ olacak, çabuk etmiyoruz. Bir orta biliyorsunuz 10’un da altına düştü, şu anda 11 civarında zannediyorum. Bu istikrarlı formda gerek Maliye, Hazine gerekse Merkez Bankamızın dayanışmasıyla ve bizlerin de katkılarıyla, bütün istişare kurullarımızla bunu yerli yerine oturtacağız. Şöyle sabırla yola devam etmekte yarar var.

‘SOĞUKKANLI OLUN’

9 MART 2022: İktisatta yaşanan dalgalanmaların günlük hayatımızda yol açtığı sonuçların süreksiz olduğuna, yarınların birçok hoş muştularla bizi beklediğine yürekten inanıyoruz. Yalnızca buna inanmakla kalmıyor, gereken her türlü hazırlığı yapıyor, her türlü adımı atıyoruz. Milletimden sabırlı olmalarını, serinkanlı davranmalarını, sağduyuyu elden bırakmamalarını, bize güvenmeye devam etmelerini istiyoruz.

‘MİLLETİMİZ YALNIZCA SABIRLI OLSUN’

28 MART 2022: Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 iktisadı ortasına sokacak bir programı uyguluyoruz. Problemlerimiz süreksiz fakat unutmayın kazanımlarımız bakidir. Umudumuz canlı, geleceğimiz aydınlıktır. Ne yaptığımızı, ne için yaptığımızı, nasıl başaracağımızı ve sonuçta ne elde edeceğimizi pek âlâ biliyoruz. Milletimizden yalnızca sabırlı olmasını, bize güvenmesini istiyoruz.

‘İŞİMİZ DAHA DA KOLAYLAŞACAK’

2 NİSAN 2022: Baharın gelmesiyle işimizin daha da kolaylaşacağını umuyorum. Tarım, turizm ve inşaat dallarındaki hareketlenme, istihdamı olumlu tarafta etkileyecektir. Türkiye bu yaz prestijiyle hem milletlerarası alanda gücünü ve prestijini artırmış hem de içeride hayat pahalılığıyla gayretinde uzaklık kat etmiş olarak yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla maksatlarına gerçek daha süratli adımlarla ilerlemeye başlayacaktır. Milletimden sabırlı olmasını, bize güvenmesini istiyorum. Birbirimize daha çok güveneceğiz ve Allah’ın müsaadesiyle 2023’te ülkemizi dünyada farklı bir yere taşıyacağız.

‘SABIRLA KORUK HELVA OLUR’

6 NİSAN 2022: Artık yeni safhaya geçiyoruz. Maksadımız insanlarımızın fahiş fiyat artışı ve yüksek enflasyon sebebiyle gerileyen alım gücünü eskisinin de üzerine çıkarmak. Allah’ın müsaadesiyle hem vatandaşlarımızı enflasyona ezdirmeyecek hem de bizi iktisattaki gayelerimizden uzaklaştırmayacak bir prosedürle bu işin içinden çıkacağız. Eskiler ‘Sabırla koruk helva olur.’ derler. Biz de milletimizle birlikte sabredecek, azmedecek, gayret edecek ve kesinlikle sonuca ulaşacağız.

‘BİRAZ DAHA SABIR TALEP EDİYORUM’

8 TEMMUZ 2022: Kurdaki dalgalanmanın ve hayat pahalılığının insanların günlük hayatlarında yol açtığı zorlukları biliyoruz. Aldığımız önlemler ve hayata geçirdiğimiz programlarla bunların üstesinden geldikçe elimizdeki imkanların ve kat edilen aranın kıymeti daha uygun anlaşılacak. Milletimden hayata geçirdiğimiz programlara daha güçlü takviye ve biraz daha sabır talep ediyorum.

‘SABIR VE GÜÇLÜ DAYANAK İSTİYORUM’

22 TEMMUZ 2022: Hükümet olarak ülke iktisadına ziyan verme kıymetine günlük çıkar peşinde koşanları yakından takip ediyoruz. Milletimizin geleceğine balta vuran bu gözü doymazların hesaplarını ellerini tutuşturmakta kararlıyız. Milletimden biraz daha sabır ve verdiğimiz çabaya daha güçlü dayanak bekliyorum.

‘CADDELERİN HALİNİ GÖRMEDİNİZ Mİ?’

23 TEMMUZ 2022: Taban fiyatı net 5 bin 500 olarak düzenledik. Yılbaşında tabloyu tekrar kıymetlendirecek, gerekeni tekrar yapacağız. Vatandaşımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz. Bunun için insanlarımızdan sabır bekliyorum. Allah aşkına şu Kurban Bayramı’nda caddelerin halini görmediniz mi? Arabalardan geçilmiyordu. Nakliye tırlarından geçilmiyordu. Bu bir şeyi gösteriyor Türkiye’nin iktisattaki hareketliliğini, rahmetini gösteriyor.