Evvel ‘yumruk’ atıp, sonra ‘elini’ ısırmıştı: O hasta yakını gözaltına alındı

İzmit ilçesindeki Kocaeli Devlet Hastanesi’nin acil servisine gelen hasta ve eşi, yapılan değerlendirmenin akabinde yeşil alana yönlendirildi. Gerekli bilgilendirme yapılmasına karşın sıra beklemeden eşinin muayene edilmesinde ısrar eden hasta yakını, acil tıp tabibine kelamlı akında bulundu, tıbbi sekretere de yumruk atıp elini ısırdı.

ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Beyaz kod verilmesi üzerine olay yerine gelen polis, saldırganı gözaltına aldı. Kuşkulu, Emniyet’teki süreçlerin akabinde Kocaeli Adliyesi’ne sevk edildi.

SALDIRIYA KINAMA

İl Sıhhat Müdürlüğünden mevzuya ait yapılan açıklamada, şu sözlere yer verildi:

“15 Temmuz 2022 saat 10.30’da Kocaeli Devlet Hastanesi Acil Servisine gelen ve triyajdaki değerlendirmeden sonra yeşil alana yönlendirilen hasta ve hasta yakını yeşil poliklinikte sıra beklemeden öncelikli olarak muayene olmak istemiştir. Çalışanımız tarafından gerekli bilgilendirme yapılmasına karşın şahıslar tarafından misyonlu sekreter ve hekimimize fizikî ve kelamlı akında bulunulmuştur. Hususla ilgili beyaz kod verilmiş olup emniyet takımları şahısları gözaltına almış ve isimli süreç başlatılmıştır. Fedakarca vazife yapan sıhhat çalışanlarımıza yapılan bu saldırıyı kınıyor, sıhhat çalışanımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Husus Sıhhat Bakanlığımız ve Vilayet Sıhhat Müdürlüğümüz tarafından yakından takip edilmektedir.”

“DAHA CAYDIRICI ÖNLEMLER ALMAK ZORUNDAYIZ”

Türkiye Sıhhat Personelleri Sendikası Genel Lideri Hakan Toy da AA muhabirine yaptığı açıklamada, darbedilen tıbbi sekreterle görüştüğünü, sıhhat durumunun yeterli olduğunu belirterek, bu şiddet olaylarının bir an evvel bitmesi gerektiğini vurguladı.

Artık kelamın bittiği yerde olduklarını lisana getiren Toy, “Acilen önlem alınması gerekiyor. Bunlara sesimizi yükseltmemiz lazım. İnşallah hükümetimiz de buna tahlil bulur” dedi.

Toy, geçen süreçte kıymetli kararların alındığını ancak bunların kâfi olmadığını tabir ederek, “Bu olayların son bulması için daha faal, daha caydırıcı önlemler almak zorundayız. Bizim talebimiz daha ağır cezai müeyyidelerin uygulanması, yasallaşması gerekiyor. Bunun için elimizden geleni yetkililere duyurmaya çalışıyoruz” biçiminde konuştu.