Garanti evrakı saklamaya son! Garanti evraklarında karekod devri başlıyor

Ticaret Bakanlığı tüketiciyi korumak için garanti evrakı yönetmeliğinde değişiklik yapmaya hazırlanıyor. Yeni yayınlanan “Garanti Dokümanı Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı”na nazaran firmalar artık garanti evraklarını karekod ile tüketicilere elektronik olarak sunacak. 

Yönetmelik taslağına nazaran ayrıyeten garanti dokümanı ile satılması mecburî eserler listesine de yenileri eklenecek.

GARANTİ DOKÜMANI YÖNETMELİĞİ BÜSBÜTÜN YENİLENECEK

Matbu doküman zaruriliği ortadan kaldırılıyor, garanti dokümanında karekod devri başlıyor. Bu sayede hem tüketicinin garanti müddeti boyunca evrak saklama zorunluğu ortadan kalkıyor hem de kağıt israfının önüne geçiliyor.

Karekod formatındaki garanti dokümanı eserin künyesinde yer alacak Alınan her eser için yıllarca saklanan, kaybolduğunda ise meselelere yol açan garanti evrakı uygulaması tarihe karışıyor.

Hem tedarikçinin hem de tüketicinin işini kolaylaştırmak için garanti dokümanı karekod formatında olabilecek. Karekod okutulduğunda eserin künyesine ve garanti bilgilerine ulaşılacak.

GARANTİ MÜDDETİ MONTAJLA BİRLİKTE BAŞLAYACAK

Yönetmelikle garanti mühletinin kuralları da değişiyor. Daha evvel eserin satışı ile başlayan garanti müddeti, artık montajı yapıldığı tarihte başlayacak.

ELEKTRİKLİ SCOOTERLARA GARANTİ ZORUNLULUĞU

Garanti evrakı ile satılması zarurî eserler listesine yenileri eklendi. Son periyotta kullanımı yaygınlaşan elektrikli scooter listede yer aldı. Garanti mühleti 2 yıl olarak belirlendi.

Uyku apnesi aygıtı ve katı hal şoförü (SSD) ismi verilen data depolama sistemlerinin garanti dokümanı ile satılması da mecburî olacak.

KAYNAK: TRT