Göbeklitepe’yi dünyaya tanıtan Prof. Dr. Klaus Schmidt anılacak

Şanlıurfa Turizmi Geliştirme AŞ’den yapılan yazılı açıklamada, “tarihin sıfır noktası” olarak nitelendirilen Göbeklitepe’nin, birinci kere 1963’te İstanbul ve Chicago üniversitelerinin ortaklaşa gerçekleştirdiği yüzey araştırmalarıyla gündeme geldiğine işaret edildi.

Tarlasını süren bir çiftçinin 1986’da bulduğu heykelin akabinde Göbeklitepe’de somut bulgulara ulaşıldığı kaydedilen açıklamada, 1994’te bölgeyi ziyaret eden Alman Arkeoloji Enstitüsünden Prof. Dr. Schmidt’in, Göbeklitepe’deki üst kısımları görünen taşların neolitik periyoda ilişkin olduğunu fark ettiği belirtildi. Açıklamada, bunun üzerine 1995-2006’da Şanlıurfa Müze Müdürlüğünün başkanlığında, Schmidt ve grubunun iştirakiyle kesintisiz hafriyat çalışması yapıldığı bildirildi.

Kazı başkanlığının 2007’de Prof. Dr. Schmidt’e verildiği belirtilen açıklamada, “Bu devirde Göbeklitepe’de gerçekleşen hafriyatlarda insanlık tarihi için değerli ipuçları ortaya konuldu. Göbeklitepe’nin keşfedilmesinde ve tanıtılmasında çok emeği bulunan Klaus Schmidt, bu yıl da unutulmadı” tabirlerine yer verildi.

Açıklamada, Schmidt anısına Valilik koordinatörlüğünde, Vilayet Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Şanlıurfa Müze Müdürlüğü iştirakinde, Haliliye Belediyesi, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası, Urfa Bisiklet Topluluğu Spor Kulübü ve Urfasiklet Bisiklet Spor Kulübü dayanaklarıyla 24 Temmuz Pazar günü “Klaus Schmidt’in İzinde Göbeklitepe’ye Pedallıyoruz” aktifliğinin düzenleneceği kaydedildi.