İngiltere: Rusya, Ukrayna’da Wagner kümesinin paralı askerlerini cepheye sürdü

İngiliz askeri istihbaratı, Rusya’nın Ukrayna’da Wagner kümesine bağlı paralı askerleri kullandığını sav etti.

İngiltere Savunma Bakanlığı’nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, Rus güvenlik şirketi Wagner kümesinin, Luhansk bölgesindeki çatışmalarda aktif olduğu belirtildi. Açıklamada, bilhassa Lısıçansk ve Popasna’nın ele geçirilmesinde merkezi rol oynadığı belirtilen Wagner kümesinin, çatışmalarda ağır kayıplar verdiği de kaydedildi.

İngiltere Savunma Bakanlığı’na nazaran bu nedenle Rus güvenlik şirketi eleman alımında standartlarını düşürdü, hudutlu eğitim verilmiş mahkumları ya da kara listeye alınmış bireyleri de cepheye sürdü.

‘WAGNER KÜMESİYLE ORDU ORTASINDA GERGİNLİK ARTABİLİR’

BBC Türkçe‘nin haberine nazaran, İngiltere Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında, Wagner kümesinin başındaki Yevgeni Prigozhin’in kümenin Luhansk’taki performansı nedeniyle yakın vakitte “Rusya Federasyonu’nun Kahramanı” Nişanı’na layık görüldüğünün de altı çizildi. Bu durumun ordu ile Wagner kümesi ortasındaki gerginliği arttırmasının ve Rus ordusunun moralini olumsuz etkilemesinin kuvvetle beklenen olduğu tabir edildi.

WAGNER KÜMESİ NEDİR?

Wagner kümesi, Suriye, Ukrayna, Libya ve Afrika ülkelerinde paralı askerlerinin faaliyetleriyle tanınıyor. Küme, Rusya’nın Kırım’ı ilhakı sırasında da aktif rol üstlenmiş, Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı kümelere da takviye vermişti. Rusya Federasyonu Lideri Vladimir Putin’in yakın etrafında yer alan Wagner kümesinin başındaki iş insanı Yevgeni Prigozhin, ABD’de seçimleri etkileme teşebbüsü nedeniyle de Amerikan finansal yaptırımlar listesinde yer almıştı.

İngiltere Savunma Bakanlığı, daha evvel de Wagner kümesinin Afrika ve Suriye’deki operasyon alanlarından Ukrayna’da kıymetli bir konuşlandırma yapıldığını duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)