Kan şekerini düşürmek için yenmesi gereken 13 besin

1- Çilek

Paylaş

1- Çilek

Antosiyaninler olarak bilinen ve kırmızı rengini veren antioksidanlardan yüksek. Bazı çalışmalarda antosiyaninlerin bir yemekten sonra kolesterol ve insülin seviyelerini azalttığı ortaya çıktı. Ayrıca tip 2 diyabette kan şekeri ve kalp hastalığı risk faktörlerini iyileştirdiği saptandı.

2- Keten tohumu

Paylaş

2- Keten tohumu

İçeriğindeki çözünmeyen lif ve fitokimyasal olan liganlar sayesinde vücuttaki iltihabı, kalp hastalığı riskini ve kan şekeri seviyesini azaltabilir, insülin duyarlılığını artırabilir. Vücudunuz bütün haldeki keten tohumlarını ememez, bu nedenle öğütülmüş tohumları satın alın veya kendiniz öğütün. Ayrıca, keten tohumlarının kokmasını ve bozulmasını önlemek için buzdolabında sıkıca kapatılmış bir kapta olması önemli.

3- Kuruyemişler

Paylaş

3- Kuruyemişler

Fındıkgiller (fındık, badem, ceviz, kaju, antep fıstığı, pekan vb.), diyabetik bir diyete sağlıklı bir ek besindir. Sindirilebilir karbonhidratları düşüktür ve kan şekeri, insülin ve LDL seviyelerini azaltmaya yardımcı olur.

4- Yoğurt

Paylaş

4- Yoğurt

Sağlıklı kan şekeri seviyelerini teşvik eder, kalp hastalığı için risk faktörlerini azaltır ve kilo yönetimine yardımcı olabilir.

5- Zerdeçal

Paylaş

5- Zerdeçal

Kalp ve böbrek hastalığına karşı korurken kan şekeri seviyelerini ve vücuttaki iltihabı azaltabilecek kurkumin adlı aktif bileşeni içerir.

6- Chia tohumu

Paylaş

6- Chia tohumu

Yüksek miktarda lif içerir, sindirilebilir karbonhidratları düşüktür ve kan basıncını ve inflamasyonu azaltabilir. Chia tohumlarındaki viskoz lif, besinlerin bağırsaklarınızdan geçme ve emilme oranını yavaşlatarak kan şekeri seviyenizi düşürebilir.

7- Tarçın

Paylaş

7- Tarçın

Birçok kontrollü çalışma tarçının kan şekeri seviyesini düşürebildiğini ve insülin duyarlılığını artırabildiğini gösterdi. Çoğunlukla marketlerde satılan Çin tarçının kullanımı günde 1 çay kaşığı ile sınırlandırılmalı. Kumarin adlı bir madde içerdiğinden yüksek dozda alımı sağlık problemlerine neden olabilir. Diğer yandan şeker üzerinde daha yüksek etkiye sahip doğru Seylan tarçını daha az kumarin içerir.

8- Yağlı balıklar

Paylaş

8- Yağlı balıklar

Somon, sardalya, ringa, hamsi ve uskumru, kalp sağlığı için büyük yararları olan, iltihabı azaltan Omega-3 yağ asitleri DHA ve EPA’nın yüksek kaynaklarıdır. Bu yağlardan düzenli olarak yeterince almak, kalp hastalığı ve felç riski yüksek olan şeker hastaları için özellikle önemli. Balık, aynı zamanda tok hissetmenize yardımcı olan ve metabolizma hızınızı artıran mükemmel bir yüksek kaliteli protein kaynağıdır.

9- Sarımsak

Paylaş

9- Sarımsak

Şeker hastalığı olan kişilerde kan şekeri, iltihap, LDL kolesterol ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.

10- Elma sirkesi

Paylaş

10- Elma sirkesi

Bazı çalışmalarda elma sirkesinin insülin duyarlılığını artırdığı ve açlık kan şekeri seviyesini düşürdüğü ortaya çıktı. Ayrıca, karbonhidrat içeren öğünlerle birlikte tüketildiğinde kan şekeri yanıtını yüzde 20’ye kadar azaltabildiği saptandı. Mide boşalmasını geciktirdiği için tokluk hissini de artırıyor. Suyla seyreltilmiş halde günde 1 çay kaşığı elma sirkesi ile başlanabilir, günde maksimum 2 yemek kaşığına kadar artırılabilir. Mide şikayetleri olanlar için sakıncalıdır.

11- Brokoli

Paylaş

11- Brokoli

Düşük kalorili, yüksek besin değerine sahip, düşük karbonhidratlı bir yiyecek. Çeşitli hastalıklara karşı koruyabilen sağlıklı bitki bileşikleri ile dolu. Diyabetik araştırmalar brokolinin insülin seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini ve hücreleri metabolizma sırasında üretilen zararlı serbest radikallerden koruyabileceğini gösterdi.

12- Yumurta

Paylaş

12- Yumurta

Kalp hastalığı için risk faktörlerini iyileştirir, iyi bir kan şekeri kontrolünü destekler, göz sağlığını korur ve tok hissetmenizi sağlar.

13- Yeşil yapraklı sebzeler

Paylaş

13- Yeşil yapraklı sebzeler

Son derece besleyicidir ve kalorileri düşük. Ayrıca, kan şekeri seviyenizi yükselten, sindirilebilir karbonhidratları çok düşüktür. Ispanak, pazı, lahana ve diğer yeşil yapraklı sebzeler, C vitamini de dahil olmak üzere birçok vitamin ve mineral kaynağı. Lutein ve zeaksantin adlı antioksidan içerikleri ile, gözlerinizi yaygın diyabet komplikasyonları olan maküler dejenerasyon ve katarakttan korur.

Kan şekerini düşürmek için yapılabilecek diğer uygulamalar

Paylaş

Kan şekerini düşürmek için yapılabilecek diğer uygulamalar

Bunlar dışında şekeri dengelemek için:

Düzenli egzersiz yapınKarbonhidrat alımınızı kontrol edinLif alımınızı artırınBol su içinPorsiyon kontrolü sağlayınDüşük glisemik indekse sahip besinler seçinStres seviyenizi kontrol edinKan şekeri seviyelerini takip edinYeterli kaliteli uyku uyuyun, krom ve magnezyumdan zengin besinlerle besleninFazla kilolarınızı verin

İlgili Haber
Bağımlılık yapan 7 besin ve sağlıklı alternatifleri
Bağımlılık yapan 7 besin ve sağlıklı alternatifleri

kan şekeri kan şekerini düşüren besinler kan şekerini düşürmek için ne yapılmalı