Kemik erimesine iyi gelen besinler

Paylaş

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Gülçin Gülşen “Maalesef osteoporozu geriye döndürmek değil, sadece ilerlemesini durdurmak mümkün.” diyor ve Osteoporozdan korunma önlemlerinin çocukluk çağından itibaren başlaması gerektiğini belirtiyor.

Kemik erimesinden 9 ipucu ile korunun!

Gelişi güzel ilaç kullanmayınKronik hastalıklarınızı takip edinHer daim egzersiz yapınBilinçsiz spor yapmayınEgzersiz süresine dikkat edinKalsiyumlu gıdaları ihmal etmeyinGereksiz vitamin almaktan kaçınınYazın 5 dakika güneş yeterliBitkisel besinleri unutmayın

İşte, kemikleri güçlendiren, kemik erimesine iyi gelen bitkisel besinler;

SARIMSAK

Paylaş

SARIMSAK

Sarımsağın östrojeni artırarak kemik kaybını azaltmaya yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar var ki bu da menopozdan sonra kemik sağlığınız için büyük bir kazanç olabilir . Günlük bir doz sarımsak yemek, osteoporoz ve osteoartrit riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

BİBERİYE

Paylaş

BİBERİYE

Biberiye 100 g başına 317 mg kalsiyum ile yüksek kalsiyum içeren otlar arasındadır ancak mesela sütteki kalsiyum miktarı 100g başına 125 mg’dır

Bir kaç dal biberiyeyi taze olarak salatalarına eklemeniz, baharat olarak yemeklerde kullanmayı alışkanlık haline getirmeniz ya da biberiye çayı içmeniz kemiklerinize oldukça faydalıdır.

Bir yemek kaşığı biberiye 5,39 mg kalsiyum içerir bu da günlük kalsiyum ihtiyacınızın %1’ini çok basit bir yolla karşılayabileceğiniz anlamına geliyor. Kemiklerinizi güçlendirmek için harika bir yöntem.

MAYDONOZ

Paylaş

MAYDONOZ

100 gr maydonozda 8 mg kalsiyum bulunur ancak maydonozun kemik sağlığına asıl etkisi içeriğindeki yüksek K vitaminidir.

Bir çalışma, daha yüksek K vitamini alımının %22 daha düşük kırık riski ile ilişkili olduğunu buldu

Maydanoz, kemik sağlığı için gerekli bir besin olan K vitamini ile doludur . 1/2 fincan (30 gram), RDI’nin etkileyici bir şekilde %547’sini sağlar.

K vitamini, osteoblast adı verilen kemik yapıcı hücreleri destekleyerek daha güçlü kemikler oluşturmaya yardımcı olur. K vitamini aynı zamanda kemik mineral yoğunluğunu artıran bazı proteinleri de aktive eder.

Kemik yoğunluğu önemlidir, çünkü daha düşük bir kemik mineral yoğunluğu, özellikle yaşlı erişkinlerde artmış kırık riski ile ilişkilidir

Araştırmalar, K vitamini yüksek gıdaları yemenin kırık riskinizi azaltabileceğini gösterir.

K vitamininin tipik diyet alımları, kemik mineral yoğunluğunu iyileştirmek ve kırık riskini azaltmak için gereken seviyelerin altında olabilir. Bu nedenle maydanoz gibi yiyecekleri yemek kemik sağlığına fayda sağlayabilir 

ADAÇAYI

Paylaş

ADAÇAYI

Adaçayının bol miktarda sunduğu K vitamini kemik sağlığında rol oynar . Bu vitamindeki bir eksiklik, kemik incelmesi ve kırıklarla bağlantılıdır

British Columbia Üniversitesi’nden araştırmacılar, kırmızı adaçayından elde edilen bir bileşik kullanarak, osteoporoz sırasında kemiklerdeki kolajenin parçalanmasında önemli bir rol oynayan Cathepsin K (CatK) adlı bir enzimi seçici olarak bloke etmenin bir yolunu buldular. 

KEKİK

Paylaş

KEKİK

Kekik yağının kemik kaybına karşı potansiyel koruyucu etkiye sahip olduğu kabul edilmektedir. Araştırmalar, gıda katkı maddesi olarak ve çeşitli tıbbi uygulamalarda yaygın olarak kullanılan kekik yağının kemik erimesinin etkili inhibitörleri olduğunu ve kemik oluşumu ve iltihaplanmaya faydaları olduğunu göstermektedir. 

Kekik esansiyel yağı esas olarak timol, karvakrol,  terpinen ve karyofillen içerir. Kekik yağı, kemik erimesi ve osteoporoza karşı biberiye yağından daha koruyucu etkiye sahiptir.

DEREOTU

Paylaş

DEREOTU

Dereotu otu eklem ve kemik ağrılarına iyi gelir. Dereotu tohumları kemik ağrısını gidermek için masaj yapmak için kullanılabilir. Dereotu, iltihabı ve ağrıyı azaltan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Dereotu ayrıca kemiklerin gelişmesine ve beslenmesine yardımcı olur. Dereotu otu, osteoporoz gibi ciddi hastalıkları tedavi etmek için faydalıdır. 

ROKA

Paylaş

ROKA

Roka, kalsiyum ve K vitamini de dahil olmak üzere kemik sağlığı için birçok temel besin maddesi bakımından yüksektir.

Bir fincan roka  21.8 mg kalsiyum 80mg K vitamini sağlar

Yeterli K vitamini tüketimi , kemik mineralizasyonunda önemli bir rol oynayarak kemik sağlığını iyileştirir veiyileştirmeye yardımcı olur

SOĞAN

Paylaş

SOĞAN

Soğanlar, anti-inflamatuar, antioksidan flavonoidler açısından süper zengindir.

Kemikleri serbest radikal hasarına karşı koruyan ve soğanda bolca bulunan kersetin kemiğin parçalanmasını (osteoklast) da engeller.

Soğanlarda bulunan kükürt bileşikleri kemikteki kolajeni güçlendirmeye çalışır. Diyetlerine daha fazla soğan ekleyen kadınlarda daha iyi kemik yoğunluğu ve daha düşük kalça kırığı riski görüldü.

ERİK

Paylaş

ERİK

Çalışmalar eriğin, kemik hücrelerinin kemiği eritme veya parçalama hızını artıran iltihaplanma belirteçlerini azaltarak kemik mineral yoğunluğunu iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir

REZENE

Paylaş

REZENE

Rezenedeki vitamin ve mineral içeriği, kemik yapısını ve gücünü oluşturmaya ve korumaya katkıda bulunur:

İçeriğindeki fosfat ve kalsiyum kemik yapısında önemlidir.Demir ve çinko, kolajen üretimi ve olgunlaşması için çok önemlidir .Kemik matrisi oluşumu mineral manganez gerektirir.Düşük K vitamini alımı, daha yüksek kemik kırığı riski ile ilişkilendirilmiştir .

K vitamini, kemik matriks proteinlerini değiştirdiği, kalsiyum emilimini geliştirdiği ve idrarda kalsiyum atılımını azaltabileceği için sağlık için önemlidir.

kemik erimesi kemik erimesine iyi gelen besinler kemik erimesi doğal kemik erimesine ne iyi gelir