Konut satışında yabancı hissesi rekor kırdı: Ruslardan büyük talep

Konut piyasasında fiyatlar rekor kırmaya devam ederken yabancı ilgisi de artıyor. Yabancıya konut satışlarının toplam içindeki hissesi nisanda rekor kırarken Antalya’da satılan her 4 konuttan birini yabancılar aldı.

Türkiye İstatistik Kurumu datalarına nazaran, yabancılara yapılan konut satışları nisan ayında bir evvelki yılın birebir ayına nazaran yüzde 58,1 artarak 6 bin 447 oldu.

Nisanda toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının hissesi yüzde 4,8 olarak gerçekleşti. Bu oranla yabancıya satışların toplam içindeki hissesi aylık bazda rekor seviyeye yükseldi.

Yabancıya konut satışının toplam satışlar içindeki hissesinin en yüksek olduğu vilayet Antalya olurken savaşın yaşandığı coğrafyadan gelen Rus ve Ukraynalıların konuta ilgisi dikkat çekti. Öte yandan Türkiye’de konut fiyat artışları rekor düzeylerini sürdürürken en yüksek fiyat artışları yabancı ilgisinin yüksek olduğu yerlerde gerçekleşti.

Grafik: TÜİK

EN ÇOK KONUT SATIŞI RUSLARA YAPILDI

Türkiye’de nisanda konut piyasasına en çok yönelenler Ruslar oldu.

Rusya’nın Ukrayna’ya şubat sonuna yanlışsız askeri müdahale gerçekleştirmesi ve Rusya’ya karşı pek çok ülkenin yaptırım başlatmasının akabinde ferdî varlıkları için inançlı liman arayışına giren çok sayıda Rus vatandaşı, İstanbul, Antalya üzere kentlerin gayrimenkul piyasasına yöneldi.

Grafik: TÜİK

Nisan ayında Rusya Federasyonu vatandaşları Türkiye’den 1152 konut satın aldı. Rusya Federasyonu vatandaşlarını sırasıyla 905 konut ile İran, 714 konut ile Irak vatandaşları izledi.

Bununla birlikte Ukrayna vatandaşlarına satılan konut sayısı nisanda geçen yıla nazaran yüzde 186 artarak 263 adet oldu.

ANTALYA’DA HER DÖRT KONUTTAN BİRİ YABANCIYA SATILDI

Yabancılara yapılan konut satışlarında birinci sırayı 2 bin 564 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul’u sırasıyla 1970 konut satışı ile Antalya, 333 konut satışı ile Ankara izledi. Lakin Antalya’da konut satışlarına yönelik yabancı ilgisi oransal olarak başka kentleri geride bıraktı.

Nisan 2022’de Antalya’da toplam 8 bin 76 konut satılırken bu konutların 1970 adeti yabancıya satılmış oldu. Antalya yabancıya konut satışında yüzde 24,3 ile en çok hissesi alan vilayet oldu. Bir öteki değişle bu vilayette satılan yaklaşık her 4 konuttan birini yabancılar aldı.

VATANDAŞLIĞA ARTIRIM GELMİŞTİ

Yabancıya konut satışının ülke genelindeki konut fiyatlarını etkileyip etkilemediğine ait tartışmalar sürerken geçtiğimiz hafta konut satışı yoluyla vatandaşlık kazanma kaidesi da değişmişti.

Gayrimenkul yatırımı karşılığında vatandaşlık programı birinci olarak 2017 yılında hayata geçirildi. Bir yıl sonra vatandaşlık için gerekli olan yatırım ölçüsü 1 milyon dolardan 250 bin dolara düşürüldü. Geçtiğimiz günlerde ise bu ölçü 400 bin dolara çıkartıldı.

KONUT FİYATLARINI ETKİLİYOR

Konut fiyatlarındaki artışta inşaat dalının girdi maliyetlerinin artmasının yanı sıra yabancılara yönelik satış patlamasının da tesiri olduğu düşünülüyor.

Merkez Bankası’nın (TCMB) konut fiyat endeksi bilgilerine nazaran Antalya’nın da ortalarında bulunduğu Burdur-Isparta-Antalya bölgesi Türkiye’de konut fiyatlarının en çok yıllık artış gösterdiği bölgelerden biri olmuştu. TCMB istatistiklerine nazaran şubatta bu bölgede konut fiyatları yıllık yüzde 115 arttı.

ANTALYA’DA MARTTA ORTALAMA KONUT FİYATI 1 MİLYON TL OLDU

Bu oranın savaştan sonra başlayan Rus ve Ukraynalı ilgisi nedeniyle daha da yükseleceği düşünülüyor.

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin (BETAM) nisan ayı Satılık Konut Piyasası Görünümü raporuna nazaran Antalya’daki satılık konut fiyatları mart ayında bu bölgede yüzde 142 artış göstermişti. BETAM datalarına nazaran Antalya’da 100 metrekarelik bir konutun ortalama 1 milyon TL olduğu görüldü.