Mahfi Eğilmez: Euro ile doların eşitlenmesi aleyhimize, fırsatları kaçırdık

ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırımları nedeniyle dolar memleketler arası piyasalarda değerlenmeye devam ediyor. Yılbaşında 1,1370 olan euro/dolar kuru bugün 1,0005’e kadar geriledi. Aralık 2002 sonrasında birinci sefer 1 euro, 1 dolara eşitlendi.

‘FIRSATLARI DEĞRLENDİREMEDİK’

Sosyal medya hesabından, dolar-euro paritesindeki gelişmeyi yorumlayan eski Hazine Müsteşarı Mahfi Eğilmez “Euro ile doların eşitlenmesi bizim aleyhimize bir gelişme” dedi ve ekledi:

Euro ile doların eşitlenmesi bizim aleyhimize bir gelişme. Zira ihracatımızın ve turizm gelirlerimizin yükü euro ile ithalatımızın ve dış borç ödemelerimizin yükü dolarla. Lehimize o kadar çok şey vardı ki hiçbirini değerlendiremedik. Bu yıla kadar euro, dolara nazaran çok kıymetliydi o bizim lehimizeydi mesela. Biz yalnızca seyrettik.

‘İSTİYORUZ Kİ YANLIŞ DA YAPSAK BİRİLERİ BİZE TAKVİYE OLSUN’

Eğilmez, takipçilerinin “Lehimize bir şey oldu mu ki güya?” sorusuna ise “O kadar çok oldu ki. Dünyada 2008’den sonra inanılmaz bir likidite bolluğu oldu. Biz gerçek adımları atsak o paraların hepsini buraya çekerdik. Ancak biz istiyoruz ki yanlış da yapsak birileri bize dayanak olsun. O denli bir dünya yok” karşılığını verdi.