NATO’nun yeni stratejik konsepti açıklandı: ‘Rusya en direkt tehdit’

NATO’nun internet sitesinde, birliğin yeni stratejik konsepti açıklandı.

Buna nazaran, NATO’nun bir evvelki stratejik konsepti dokümanında “stratejik ortaklık” atfettiği Rusya, son evrakta “güvenlik ve istikrar için en direkt tehdit” olarak tanımlandı.

Belgede, Bosna-Hersek, Gürcistan ve Ukrayna’yla iştiraklerin geliştirilmesi konusunda mutabakata varıldığı da aktarıldı.

‘AVRUPA-ATLANTİK BÖLGESİNDE İSTİKRAR’ VURGUSU

NATO’nun yeni stratejik konsepti dokümanında öne çıkanlar şu biçimde:

– “Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’ya yönelik saldırganlık savaşı barışı paramparça etti ve güvenlik ortamımızı önemli biçimde değiştirdi. Yabanî ve hukuksuz işgali, milletlerarası insancıl hukukun tekrar tekrar ihlalleri ve iğrenç ataklar ve vahşet, tanım edilemez acılara ve yıkıma neden oldu. Güçlü ve bağımsız bir Ukrayna, Avrupa-Atlantik bölgesinin istikrarı için hayati kıymet taşımaktadır. Moskova’nın davranışı, komşularına ve daha geniş transatlantik topluluğa karşı Rus saldırgan hareketlerinin bir modelini yansıtıyor.

– İttifak üyesi olmak isteyen ülkelerin güvenliği bizimkilerle iç içedir. Bağımsızlıklarını, egemenliklerini ve toprak bütünlüklerini kuvvetle destekliyoruz. İttifak’a katılmayı hedefleyenlerle siyasi diyalogu ve işbirliğini güçlendirecek, berbat niyetli müdahalelere karşı dirençlerini güçlendirmeye yardımcı olacak, yeteneklerini geliştirecek ve Avrupa Atlantik amaçlarını ilerletmek için pratik takviyemizi artıracağız. Avrupa-Atlantik barışı, istikrarı ve güvenliği konusundaki ortak çıkarlarımızı geliştirmek için Bosna-Hersek, Gürcistan ve Ukrayna ile iştiraklerimizi geliştirmeye devam edeceğiz. 2008 Bükreş Tepesi’nde aldığımız kararı ve müteakip tüm kararları Gürcistan ve Ukrayna ile ilgili olarak tekrar teyit ediyoruz.

– Vizyonumuz net: Egemenliğe, toprak bütünlüğüne, insan haklarına ve memleketler arası hukuka hürmet duyulan ve her ülkenin saldırganlık, zorlama yahut yıkımdan uzak kendi yolunu seçebildiği bir dünyada yaşamak istiyoruz. Bu gayeleri paylaşan herkesle çalışıyoruz. Müttefikler olarak özgürlüğümüzü savunmak ve daha barışçıl bir dünyaya katkıda bulunmak için bir ortadayız. (DIŞ HABERLER)

..