Okul çağından önce şaşılık sorunu çözülmeli

Paylaş

ŞAŞILIK NEDİR? 

Normalde gözlerimiz birlikte hareket eder. Şaşılık ya da gözde kayma; iki gözümüzün birlikte kullanamaması sonucu aynı noktaya bakmaması durumudur. 

SEBEPLERİ NELER? 

Genetik yatkınlık, hamilelikte geçirilen hastalıklar, doğum sırasındaki bazı sorunlar, çocuğun geçirdiği ateşli hastalıklar, göz numarasının yüksekliği gibi sebeplerle ortaya çıkabilir. Ani başlayan göz kaymalarının altından bazen göz ya da beyin tümörleri çıkabilir. 

Paylaş

HANGİ BELİRTİLER VARSA DOKTORA GİDİLMELİ? 

İçe ya da dışa kayma ya da kayma şüphesi olan, çift görme şikayeti olan her çocuk göz hekimi tarafından ayrıntılı muayene edilmeli. Zaten bütün çocukların 3 yaşından önce göz hekimi tarafından kontrol edilmiş olması gerekiyor. Eğer ailede şaşılık ya da göz tembelliği bulunan başka biri varsa bu muayene 1 yaşından önce yapılmalı.

 YALANCI ŞAŞILIK NE DEMEK? 

Küçük bebeklerin gözleri içe dönük gibi durur. Bunun sebebi de burun kökünün daha geniş olması ya da göz kapağının iç tarafında deri kıvrımının bulunmasıdır. Yaş ilerledikçe bu görüntü ortadan kalkar. Gerçekten şaşılık olanlarda ise düzelme olmaz. Yalancı ve gerçek şaşılık arasındaki fark ancak göz doktoru tarafından teşhis edilebilir. 

Paylaş

TEŞHİSTE HANGİ YÖNTEMLER KULLANILIR?

Rutin göz muayenesi sırasında kayma ile ilgili ölçümler prizmalarla yapılır. Damla damlatılarak gizli göz bozuklukları değerlendirilir. Fundus muayeneleri yapılarak retinada görme azlığına, dolayısıyla kaymaya yol açabilecek göz içi kitle, retinada farklı hastalıkların olup olmadığına bakılır. Bazı durumlarda beyin MR’ı yapmak gerekebilir. 

NASIL TEDAVİ EDİLİR? 

Kayması olan bir çocukta tedavide amaç görmenin korunması, gözlerin tekrar orta konuma getirilmesi ve binoküler dediğimiz iki gözle ortak olarak görmenin sağlanmasıdır. Bu amaçla gözlük verilebilir, cerrahi tedavi yapılabilir, göz tembelliği varsa kapama tedavisi yapılır.

Paylaş

NE TÜR SORUNLARA YOL AÇABİLİR?

 Şaşılık sonucunda beyin, iki gözün görüntülerini birleştirme yeteneğini kaybeder. Görmenin 3 boyutlu olmamasına, çift görmeye ve mesafe tayininin yapılamamasına yol açar. İleri dönemde kayma düzeltilse dahi kişi gözlerini ayrı ayrı kullanır. Sonuç olarak mesafe tayini gerektiren meslekleri yapamaz. Futbol, voleybol, basketbol gibi sporları yapmakta zorlanır. Gündelik hayatta, mesafe tayini gerektiren işlerde beceriksizlik ve sakarlık olur. 

PSİKOLOJİK YÖNÜNÜ UNUTMAYIN

Bunların dışında, şaşılığın asla ihmal edilmemesi gereken estetik ve psikolojik yönü var. Kişinin psikolojisini olumsuz yönde etkiler. Çocuklar okul çağına gelmeden bu problemin çözülmüş olması gerekir. Çocuklarda erken teşhis ve tedavi çok önemlidir. Her çocuğun 6 ay, 1 yaş ve 3 yaşında göz muayene olması önemli. Çocuğunuzda kaymadan şüphe ediyorsanız, ailede göz hastalığı varsa vakit geçirmeden bu konuda uzman bir göz hekimine danışın.

ÇOCUKLARDA ŞAŞILIK ŞAŞLIK NEDİR ŞAŞILIK TEDAVİSİ POSTA GAZETESİ POSTA SAĞLIK POSTA ÇOCUK