Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (15 Ağustos…

Paylaş

Neden meni gelmiyor?

18 yaşındayım. Bu zamana kadar 3 kez ilişkiye girdim. Ama ikisinde de benden meni gelmedi. Mastürbasyon yaparken hiç sorun yaşamıyorum. Nedeni ne olabilir?

CEVAP

Değerli okurum, alışamadın. Şartlanma böyle. Bir de kafana takıyorsun sanıyorum. Kendi haline bırak. Tedavilik bir şey değil. Evlendiğinde her şey düzelecek.

Hiç ilişkiye girmedim

30 yaşındayım, cinsel deneyimim olmadı. Tam sertleşme olmadığı için ilişkiden hep kaçıyorum. Bilmiyorum bu durum nereye kadar sürecek? Evlenmek istiyorum, ne yapacağım? İlk deneyimi nerede yaşayacağım?

CEVAP

Değerli okurum, geç kaldın, cinsellik trenin kaçtı. Ama arkasından çok hızlı koşarsan yakalayabilirsin. Ergenlik yaşın 14 ila 30 yaş arasında tam 16 yıl var. Yani sen 16 yıl yemeğini elinle yedin diyelim. Bir gün önüne çatal, bıçak ve kaşık konuyor ve “Artık yemeğini bununla ye” diyorlar. Üstüne döker, rezil olursun. Her şey bir öğrenme sürecinden geçer. Artık senin öğrenme sürecin evliliğe kaldı. Çok geç kalmadan evlen, sorunlar çıkarsa bizler devreye gireriz.

Paylaş

Eşim memnun

Cinsel organım çok küçük. Arkadaşlarımınkini görünce çok kıskanıyorum. Eşim bana “Boy önemli değil, ben memnunum” diyor. Ama ben yine de bunu kafama takıyorum.

CEVAP

Değerli okurum, buna karar verecek ne sensin, ne ben ne de başka biri. Karar yüksek makamdan çıkmış. O da senin sevgili eşin. “Önemli değil, ben memnunum” diyorsa biz ne diyelim?

Test yaptırayım mı?

24 yaşında kızım. Nişanlımla arada ilişkiye giriyoruz. Geçen ay adet görmeme üç gün varken ilişkiye girdik, bir daha adet görmedim. Eczaneden test aldım, negatif çıktı. Antibiyotik kullandım. Acaba kadın doğum uzmanına gidip yeniden test yaptırmam gerekir mi?

CEVAP

Güzel kızım, 1 hafta, 10 gün daha bekle. İkinci bir testi o zaman düşünelim.

Paylaş

Kısır mıyım?

18 yaşındayım. Mastürbasyon yapmak istemiyorum. Çünkü büyüyünce kısır olurmuşum. Bu durum beni rahatsız ediyor. Ne olur bana yardım edin.

CEVAP

Değerli okurum, haftada 2-3 kez mastürbasyon yap. Sistemler çalışsın. Bu işin okulla, işle ilgisi yok. Yemek de yiyeceksin, su da içeceksin, tuvalete de gideceksin. Arada bir mastürbasyon da yapacaksın. Ölçüyü aşmayacaksın, derslerine de çalışacaksın. Eğer direncin, kapasiten yerinde ise derslerinde biraz ölçüyü aşabilirsin. Haydar Hoca’dan sana izin.

Sevgilim korkuyor

27 yaşındayım. Kız arkadaşım benimle ilişkiye girmeye korkuyor. Ciddi bir birlikteliğimiz var. Ne yapacağımı bilmiyorum?

CEVAP

Değerli okurum, korkmayıp da ne yapsın? Bunca toplumsal korku birikimin üzerine kız çaresiz. Niyetin ciddi ise evlen.

Paylaş

Neden kan geldi?

Daha önce ilişkiye girdim, kanama olmadı. Son ilişkiye girer girmez benden pembemsi, çok az bir kan geldi. Sevgilim bu kanın kızlık zarından geldiğini söylüyor. Sizce ne olabilir?

CEVAP

Sevgili okurum, kızlık zarı olsa ne yazar, olmasa ne yazar. Ortada zar falan mı kalmış? Diyelim ki esnekti, kanamadı. Sonra canı istedi kanadı. Senin bakireliğin bu yakın zamanda mı bitti? Önemli olan ruhunun bakireliği. Ve onu hem cinsel hem insancıl yollarda dengeli kullanarak uzun süreli mutluluklar yakalamanız.

Gebe kalır mıyım?

Kız arkadaşımın vajinası üzerine boşaldım ama dakika geçmeden sildim. Sizce hamile kalma ihtimalim var mı?

CEVAP

Değerli okurum, hamile kalma ihtimali çok zayıf da olsa her zaman söz konusu. Kan gelmediyse zar duruyor. Şimdilik zamana bırakalım, dikkatli olun.

Paylaş

Bozuldu mu?

19 yaşında kızım. Sevgilimle sürtünme yoluyla seviştik. Çok az ve saniye süren bir acı duydum. Yarım saat kadar sonra kan geldi. O günün sabahı sancım vardı. Eve gidince adet gördüğümü anladım. Gelen kan adetten kaynaklanabilir mi? Sizce kızlığım bozuldu mu?

CEVAP

Sevgili kızım, sanırım zar bir zarar görmedi. Ama kesin incindi. Gelen kanın adet kanı olma olasılığı yüksek.

Evlenince ne olacak?

24 yaşındayım. Yıllarca her gün, günde iki sefer mastürbasyon yapıyordum. İlişkiye girince mastürbasyonu bıraktım ama şimdi yine yapıyor, kesemiyorum. Evlendiğim zaman bu durum beni nasıl etkiler?

CEVAP

Değerli okurum, kendinle ne kadar az yalnız kalırsan o kadar az mastürbasyon yaparsın. Çünkü bu alışkanlığın sonu evlendiğin zaman seni mastürbasyon yapmaya götürecektir. Bu bir alışkanlık yani şartlanmadır. Gül gibi karın içeride uyurken sen gizlice banyoda mastürbasyon yapabilirsin. Çünkü pratik hayatta bunu çok görüyoruz. Bu tür şikayetlerle çok insan geliyor.

Paylaş

Penisi sertleşmiyor

26 yaşında kadınım ve evliyim. Eşim 30 yaşında. Penisi çok küçük ve sertleşmiyor. Sertleşiyor ama 1-2 saniye içinde küçülüyor. Ne yapmamı önerirsiniz? Doktora gitmiyor.

CEVAP

Sevgili okurum, eşinin doktora gitmesi gerekli ve şart. Konulacak teşhise göre tedavisi olduğunu bilin.

BÖYLE SORU YOK!

Paylaş

BÖYLE SORU YOK!

Dayanacak gücüm kalmadı

35 yaşında, 9 yıldır evli erkeğim. Bir kızım var. Severek evlendik, eşim isteksiz, benim zorumla ilişkiye giriyor. Kendimi dışarıda tatmin etmedim ama dayanacak gücüm kalmadı, ayrılmayı düşünüyorum. Ne yapayım?

CEVAP

Okurum, bazı insanlar cinsel birleşmelerden almaları gereken tadı, heyecanı alıp duymazlar. Kimileri için eşleri ile yatmak, onların isteklerine uymak bir çeşit işkencedir. Çeşitli bahanelerle kaçmak isterler. Çocukluk döneminden başlayarak aldığı olumsuz eğitim ve telkinler altında cinsel gelişimini tamamlayamayan kişi çıkmaza itilir. Bunun yanında ilk cinsel deneyimin de etkisi büyüktür. Boşanmak ya da dışarıda tatmin çözüm değil. Tedaviyi düşünmelisin. Unutma, kadının ruhunu okşamasını bilen, anlayışlı erkekler bunu atlatabilirler. İş sende bitiyor.

GÜNÜN SORULARI

Paylaş

GÜNÜN SORULARI

Kendime hakim olamıyorum

Güzel bir kızım ve 20 yaşındayım. Tüm erkeklerle ilişkiye girmek istiyorum. Kendime hakim olamıyorum, ne yapmam gerekiyor?

CEVAP

Kızım be! Çığ bu, sınır tanımaz. Çam da, dam da devirir. Vay canına. Gördün mü şimdi yaptığını. Bir de bu yazdıkların mahallede duyulursa? Vah sizin mahallenin genç delikanlılarına. Senin gibi istekli kız yok diye habire ağlıyorlar. Bırak onları, ağlasınlar. Sen kendi kuyunu kazdıkça kazma, azdıkça azma. Ruhunun da içini oyma. Bundan sonra gözün doyar mı bilmem. Bak, ağlarsan gözünün yaşını silmem. Okurum ‘ne yoldayım’ diye düşüne dururken bir terapistin kapısında soluğu alsın.

Paylaş

Nasıl evleneceğim?

Denize girdim, cildim yandı. Bir kadınla beraber yürüyemiyorum bile. Ben nasıl evleneceğim? Hayal dahi edemiyorum.

CEVAP

Değerli okurum, iyi değerlendir elindeki kozları. Ne güzel oraya denize girmek, sahilde güneşlenip keyifli zaman geçirmek için gittin. Ama velakin, saat 5’ten sonra güneşe çıkmayı unuttuğun için cildin domatese döndü. Geçmiş olsun. Bir dahaki sefere güneş kremini ve saat 5 kuralını unutma. Bunları ben kızlarla konuştum. Seni de sordum. “Bizim heyecanlı saftirik” diyorlar. “Geçen gün, onlar da fena kızarmışlar güneşten. Hallerine katıla katıla gülmüşler. Şimdi ne evlenmesi, yavrum. Şaşkın şaşkın bakacağına, git sen de katıl aralarına.

GÜNÜN SÖZÜ

Kolay kırılan bir ruh kolay tamir edilebilir. Ama her kırılan her yerde biraz iz kalır. H.D.

haydar dümen soru cevap cinsellik