Saç derisinde neden sivilce çıkar? Saç derisinde çıkan sivilceler nasıl geçer?

Saç derisi sorunları, birçok kişinin farklı nedenlerden karşılaştığı deri hastalıklarıdır. En temel nedeni saç bakımının gerçek yapılmaması ve yanlış beslenme alışkanlıklarıdır. Bedenin farklı yerlerinde meydan gelen sivilcelerin geçmesi daha kolayken başta çıkan sivilceler, kişinin huzursuz olmasına neden olurken birebir vakitte geçmesi için yanlışsız ve tesirli tedavi yollarına başvurulması gerekmektedir. Saç bakımının doğru-düzenli yapılmaması, saç derisini doğal ve bitkisel kürleler beslememek ve saç bakımının yeteriz kalmasından ötürü saç tabanlarında ortaya çıkan bakteri oluşumu sivilcelere neden olmaktadır. Baş derisindeki sivilcelerin geçmesi için birinci olarak nedenlerini tespit edilmeli ve yanlışsız tedavi usulleri uygulanmalıdır. 

Saç derisinin hava almaması, vakit içinde bakteri ve iltihapların saç dersinden birikmesine neden olmaktadır. Saç derisi de bedenin başka bölgeleri üzere bakıma ve beslenmeye gereksinim duyar, tertipli bakım, saçların gereksinimi olan besin pahalarını karşılamamak ve en değerlisi de saç derisini bakteri ve iltihaplardan arındırmak için antioksidan zengini doğal ve bitkisel bakım eserleri kullanmamak sivilcelere neden olmaktadır. Saç derisinde sivilce çıkasının nedenleri:

  • Saç mantarı, baş derisinde acılara neden olmaktadır. Doğal yollarla tedavi edilmesi pek mümkün olmadığından uzman bir cilt hekimine giderek hakikat tedaviye başlanması gerekmektedir. 

  • Kişisel bakımın tam olarak yapılmaması, saç derisinde bakterilerinin birikmesine neden olur ve bu bakteriler de sivilce oluşumuna sebep olmaktadır. 

  • Saç derisinin kâfi ölçüde hava almaması sivilcelenmeyi tetiklemektedir. 

  • Saç derisinin çok yağlı olması, Sivilce oluşumunun en kıymetli nedenlerinden biridir. Saçların nizamlı yıkanmaması saç derisinin yağ istikrarını bozmaktadır. 

  • Stres, depresyon üzere ruhsal sıkıntılar saç derisinde sivilcelerin çıkmasına neden olmaktadır. 

  • Saçların nizamlı olarak yıkanmaması, kirlilik yağ

  • Kimyasal bazlı saç eserleri kullanılması

Saç derisinde çıkan sivilcelere en uygun gelen metot ferdî paklığa dikkat edilmesidir. Bilhassa yağlı saç derisine sahip olan bireylerin saçlarını nizamlı yıkamaları gerekmektedir. Saç derisinde havasızlıktan kaynaklı biriken bakterilerin temizlenmesi için saç derisine doğal eserlerin uygulanması tavsiye edilmektedir. Saç derisinde çıkan sivilcelere bitkisel ve doğal usuller:

1- Elma Sirkesi: Saç derisinde kepeklenme ve kaşıntı üzere sorunların giderilmesi için yarı yarıya seyreltilmiş elma sirkesi saç derisine uygulandığında -kaşıntı ve kepeği önlemektedir. 

2- Limonlu Su: Limon saça uygulandığında saç derisinde oluşan kuruluk ve kepekleri tedavi eder ve saçları daha çabuk uzatır. Saç derisinde biriken bakterilerin temizlenmesi için duşta son durulama suyunda limonlu su ile saç derisine masaj yapılması önerilmektedir. 

3- Maydanoz Suyu: Saç derini besleyen maydanoz suyu, saç derisinde meydana gelen yağlanma ve kepeklenme meselesine düzgün gelerek sivilce oluşumunu kısmen azaltmaktadır. 

4- Lavanta Yağı: Saç derisinin beslenmesini sağlar, saç derisinin muhtaçlığı olan bakımı sağlayarak saç dökülmesine azaltır ve kepeklenmeye karşı tesirlidir. Lavanta yağı ile saç tabanlarına masaj yapmak, saç derisinde meydana gelen sivilcelerin azalmasını sağlamaktadır. 

5- Kükürtlü Sabun: Çok çabuk yağlanan saçların yağ istikrarını sağlar, saç derisini temizler. Antibakteriyel özeliğe sahip olan kükürt sabunu saç derisini temizleyerek bakteri ve iltihap oluşumuna mahzur olmaktadır. Saç dersini temizlemesiyle birlikte saç derisinde meydana gelen kepek ve kaşıntıyı önlemektedir. Saç derisinin nefes almasını sağlayarak saç dökülmesine mani olmaktadır.