Tarih muhakkak oldu! İngiltere’nin yeni Başbakanı açıklanacak

İngiltere’de Muhafazakar Parti tarafından yapılan açıklamada, parti üyeleri ortasında yapılacak oylamanın akabinde İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın yerine geçecek kişinin 5 Eylül’de açıklanacağı bildirildi. 1922 Komitesi Lideri Graham Brady yaptığı açıklamada, parti liderliği için adaylık müracaatlarının Salı günü alınacağını ve Çarşamba günü de birinci oylama sürecine başlanacağını belirtti.

Muhafazakar Parti tarafından kabul edilen kurallara nazaran, partinin yeni önderi olmak için Salı günü aday olacak milletvekillerinin, Muhafazakar Parti’deki 358 milletvekilinden 20’sinin dayanağını alması gerekiyor. Adayların bir sonraki sürece geçmesi için ise, Çarşamba günü yapılacak birinci oylamada en az 30 oy alması gerekiyor. Bu sayıyı elde edemeyen milletvekilleri Çarşamba günü elenmiş olacak.

Çarşamba günü mahallî saatle 13:30 ve 15:30 ortasında yapılacak birinci oylamanın akabinde sonuçlar birebir gün içinde açıklanacak ve ikinci oylama ise Perşembe günü yapılacak. 5 Eylül’le kadar sadece 2 milletvekili kalacak halde elemeler devam edecek. Graham Brady, sayılar gereğince süratli düşmezse önümüzdeki hafta Pazartesi günü daha fazla oylama yapılacağını söyledi.

21 Temmuz’a kadar sırf 2 adaya indirgenecek olan oylamanın 5 Eylül’de sonuca varacağını söyleyen Brady, bunun yaz boyunca rekabete müsaade verecek “tamamen makul” bir vakit çizelgesi olduğunu söyledi. Ayrıyeten, yeni Muhafazakar Parti önderi belirlenene kadar Başbakan Boris Johnson’ın vazifesine devam edeceği belirtildi.

Şu ana kadar Muhafazakar Parti’nin yeni başkanı olmak için 11 milletvekili adaylığını açıkladı. Yeni önder olmak isteyen Muhafazakar Parti üyeleri ortasında Eski Maliye Bakanı Rishi Sunak, Ticaret Bakanı Penny Mordaunt, Muhafazakar Parti Milletvekili Tom Tugendhat, Dışişleri Bakanı Liz Truss, yeni Maliye Bakanı Nadhim Zahawi, Milletler Topluluğu Bakanı Jeremy Hunt, eski İskan ve Topluluklar Dairesi Eşitlik Bakanı Kemi Badenoch, eski Sıhhat Bakanı Sajid Javid, İngiltere ve Galler Başsavcısı Suella Braverman, Ulaştırma Bakanı Grant Shapps ve Muhafazakar Parti Milletvekili Rehman Chishti oldu. İçişleri Bakanı Priti Patel’in ise adaylığını koymak üzere düşündüğü öne sürüldü.
İngiltere basınına nazaran, şu anda Rishi Sunak ve Penny Mordaunt’un öteki Muhafazakar Parti önderlerine nazaran daha fazla oy alacağı iddia ediliyor. Oylamanın 2019 liderlik seçimleri sırasında muhtaçlık duyulan 10 oy barajından 20’ye çıkarılmasıyla sonuca daha süratli ulaşılması planlanıyor.