Yunanistan basını: NATO tepesinde tüm olasılıklar masada

Yunanistan basını dikkatini kritik NATO Zirvesi’ne odaklamış durumda. Türkiye-Yunanistan alakaları ve NATO’nun genişleme süreci açısından büyük ehemmiyet arz eden tepeyle ilgili olarak Yunanistanlı basın işçileri ve uzmanlar “bütün olasılıklar masada” öngörüsünde bulunuyor.

Yunanistan solu ise NATO’nun yeni planlamalarının telaş verici olduğu iletisini veriyor. Yunanistan Komünist Partisi’nin (KKE) yayın organı ‘Rizsopastis’ NATO Zirvesi’nde alınacak kararların dünya genelindeki uzlaşmazlıkları derinleştireceği ihtarında bulunuyor.

‘HİÇBİR ŞEY YANITSIZ KALMAYACAK’

Yunanistan’ın büyük basın kuruluşları ve gazeteleri NATO Zirvesi’ni Ege’de son devirde hâkim olan yüksek tansiyonun perspektifinden ele alıyor. Yunanistan gazeteleri Atina’nın tepeye her türlü olasılığa karşı hazırlıklı olarak katıldığı görüşünü dillendiriyor.

‘Kathimerini’ gazetesi son gelişmelerle ilgili olarak haberinde “Kyriakos Miçotakis ve Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’deki provokasyonun son vakitlerde tekrar canlanmasından bu yana birinci kere tıpkı masada yer alacağı İttifak’ın genişlemesi konusunun da masada olacağı tepe Madrid’de gerçekleştirilecek. Yunan-Türk cephesinde, Atina’nın son 24 saatteki iletisi açık. Hükûmet sözcüsü Yiannis Oikonomou’nun dün belirttiği üzere, ‘hiçbir şey karşılıksız kalmayacak’.” denildi.

‘LAHEY’E YAPILAN ÇAĞRI’ HATIRLATILDI

Söz konusu haberin devamında Yunanistan’ın NATO Zirvesi’nde tüm olasılıklara karşı hazırlıklı olacağı bildirisi verilerek şunlar kaydedildi: “Adaların askerden arındırılması konusunda Başbakan, Atina’dan BM’ye gönderilen Yunan yanıt mektubu çerçevesinde hareket edecek. Bununla birlikte, Ankara’nın çarşamba gününe kadar, bu defa Türkiye’nin “sorunlu egemenlik” olarak gördüğü adaları tek tek isimlendirmek gayesiyle, BM’ye kelamlı yeni bir nota yoluyla ek diplomatik baskı atılımlarıyla ilerlemesi muhtemelliğine da uygun bir hazırlık kelam konusu. (Bölge kaynaklarının ortak kullanımı) Lahey’e (Adalet Divanı) yapılan davet, Yunanistan tarafından tekraren ve uzun yıllar boyunca önerildiği üzere, deniz bölgeleri problemini çözmek için bir araç olarak tanımlanacak. Terörizmle ilgili olaraksa, Türkiye’nin savlarının büsbütün temelsiz olduğu ve Yunanistan’ın mutlaka AB çerçevesinde olduğuna dikkat çekilecek.”

‘MİÇOTAKİS BAŞKANLIĞINDA ÖZEL ZİRVE’

Yunanistan’ın bir öteki esaslı gazetesi ‘To Vima’ son gelişmelerle ilgili olarak “(Başbakanlık) Maksimou Sarayı’nda, Başbakan Kyriakos Miçotakis başkanlığında Türkiye Cumhurbaşkanı’nın Kuzey Atlantik Kurulu içinde, Atina’nın Doğu Ege ve Oniki Ada adaları zerindeki egemenliğine meydan okuma ve (Türkiye’nin) mutabakatlardan doğan yükümlülüklerini ihlâl etmesi suretiyle Yunan adalarının askerden arındırılması konusunu gündeme getirmesi muhtemelliğine rağmen mümkün olan en uygun biçimde hazırlanmak için geniş kapsamlı bir toplantı düzenlendi” haberini geçiyor.

‘Ethnos’ gazetesiyse “(Uluslararası kamuoyuna) Verilen bildiri, Milletlerarası Hukuk ve Memleketler arası Deniz Hukuku temelinde Yunanistan’ın her vakit diyaloğa açık olduğu lakin ‘İletişim kanallarını koparmaya karar verenin ve retorik seviyede gerginliği tırmandırın karşı taraf olduğu’”. yorumunda bulundu.

SOL CEPHEDE TELAŞLI BEKLEYİŞ

Yunanistan’ın büyük medya kuruluşları üzere Yunanistan Solu’na hitap eden gazeteler ve haber siteleri de NATO Zirvesi’ni mercekleri altına almış durumdalar. Bu mecradaki basın kuruluşları iki değerli noktanın üzerinde duruyor: NATO Zirvesi’nde Türkiye’nin müttefikleriyle olan münasebetlerinin gerilmesi ve dünya çağında çatışma ortamının derinleşmesi.

İlk olasılıkla ilgili olarak ana muhalefet partisi SYRIZA’ya yakın duran ‘Efimerida ton Sintakton’ Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılması ile ilgili olarak tezlerinde ısrar ettiği vurgusuyla NATO Tepesi sonunda bu ısrarın NATO-Türkiye münasebetlerinin gerginleşmesine neden olabileceği ihtarında bulunuyor.

‘NATO, EMPERYALİST ÇATIŞMANIN YENİ ŞARTLARINA AHENK ARAYIŞINDA’

‘Rizospastis’ ise NATO Zirvesi’ni “Stratejik rekabet çağında ölümcül risk” tanımlayarak şunları vurguluyor: “(Zirvede) Emperyalist çatışmanın yeni şartlarına ‘NATO’nun adaptasyonunu sürdürmek’ için kararlar alınacak. Bu düzenlemenin anahtarı, 1 milyar Euro kıymetinde yeni bir NATO İnovasyon Fonu’nun kurulması, gelişmekte olan çift kullanımlı teknolojilere (sivil ve askeri) yapılan yatırımlar ve tıpkı vakitte “NATO’nun en yakın ortaklarıyla iş birliğinin derinleştirilmesi” için, Avustralya, Japonya, Yeni Zelanda ve Güney Kore’nin yanı sıra Gürcistan’ın birinci defa bir NATO Doruğu’na katılacak olması üzere inisiyatifler yer alıyor. Bosna-Hersek, Moldova, Moritanya ve Tunus içinse yeni “destek paketleri” kabul edilecek. “Menüde” tıpkı vakitte “güneyden gelen (Rusya ve Çin tarafından gelen) tehditler ve provokasyonlar” da yer alacak.”