4 gün okul 3 gün tatil programı yeni dönemde başlıyor! Öğrenciler yaşadı!

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte eğitimde de önemli reform adımları atılmaya başlandı. Bu adımlardan en kritik olanı ise eğitim süresinin 5 günden 4 güne indirilmesi, tatilin ise 2 günden 3 güne çıkarılmasıydı.

Aslında bunu zaten dünyada eğitim tarafında önde gelen pek çok ülke uygulamakta. Nitekim bu uygulama eğitimde başarıyı da yükseltiyor.

Ülkemizde ise yıllardır 5 gün eğitim 2 gün tatil programı uygulanıyor. Nitekim Avrupa’da da yaygın olan sistem bu. Fakat Türkiye’de öğrenciler 2 gün bile tatil yapamıyorlar.

Çünkü mevcut sınav sisteminden ötürü öğrenciler okuldan arda kalan zamanlarını dersanelerde geçiriyorlar.

Dersaneye gitmeyen ya da gidemeyen öğrenciler ise çeşitli etüt programları ve kütüphanelerdeki soru çözüm grupları ile farkı kapatmaya çalışıyorlar.

Kısaca özetlememiz gerekirse Türkiye’deki öğrenciler 2 gün bile tatil yapamıyorlar. Fakat bu durum yakında değişecek.

Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere artık 4 gün okul 3 gün tatil dönemi başlıyor.

Avrupa’da pek çok ülke bu sisteme sıcak bakıyor. Hatta İskandinav ülkeleri bu sistemi resmileştirmiş durumdalar. Peki bu ne anlama geliyor.

Eğitim denildiği zaman Avrupa bile İskandinav ülkelerinin metotlarını kullanıyor. Bu bağlamda İskandinav ülkelerinin bu programa geçmesi, er ya da geç Avrupa’nın dolayısıyla Türkiye’nin de bu sistemi benimseyeceği anlamına gelebilir.

Bu bir ya da birkaç dönem sürebilir. Fakat önümüzdeki süreçte bunun kaçınılmaz olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx