ABD’de kasırga alarmı: Acil durum ilan edildi

Meksika’nın Pasifik kıyısında etkili olan ve ABD’nin Kaliforniya eyaletine doğru ilerleyen Hilary Kasırgası nedeniyle bölge sakinleri şiddetli yağış ve sele hazırlanıyor. Bugün başlayan, bir hafta sürmesi beklenen ve Kaliforniya’da ilk kez tropikal yağış uyarısına sebep olan kasırga nedeniyle bölge sakinleri “katastrofik ve hayati tehlike oluşturan seller” konusunda uyarıldı.

AA’nın aktardığına göre, ABD Ulusal Kasırga Merkezi’nden yapılan açıklamada, ülkeyi güneybatıdan vurması beklenen kasırganın beraberinde şiddetli yağış ve rüzgar getireceği bildirildi. Yağışların şiddetini artırmasının beklendiği ifade edilen açıklamada, Kaliforniya, Nevada ve Arizona eyaletlerinin bazı bölgelerinin bir yılda aldığından daha fazla yağış alacağının tahmin edildiği kaydedildi.

‘ACİL DURUM’ İLAN EDİLDİ

Öte yandan Kaliforniya Valiliği, yaklaşan Hilary Kasırgası nedeniyle eyaletin güneyinde ‘acil durum’ ilan edildiğini duyurdu. Kaliforniya Valisi Gavin Newsom, “Bu fırtınaya hazırlanmak ve müdahale etmek için tüm hükümeti seferber ediyoruz” dedi. Kaliforniya Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Vali Gavin Newsom, Hilary Kasırgası’na müdahale ve kurtarma çabalarını desteklemek üzere Güney Kaliforniya’nın büyük bir bölümünde olağanüstü hal ilan etti. Hilary Kasırgası şu anda Ulusal Kasırga Merkezi’nin, Baja Kaliforniya (Aşağı Kaliforniya) ve Güney Kaliforniya da dahil olmak üzere Güneybatı ABD’ye ‘felaket ve yaşamı tehdit eden sel’ uyarısı yaptığı Kategori 2 kasırgasıdır. Şiddetli yağış ve şiddetli rüzgarlar da dahil olmak üzere kasırganın etkilerinin bugün başlaması ve Pazartesi gününe kadar sürmesi bekleniyor” denildi.

ABD’nin California eyaletinin güneyinde tropikal fırtınaya dönüşmesi beklenen Hilary Kasırgası’nın kategorisi 4’e çıkarılmıştı. ABD Ulusal Kasırga Merkezi’nden dün yapılan açıklamada, Hilary Kasırgası’nın Meksika açıklarında büyüdüğü ve bu sabah rüzgar hızının saatte 140 mile ulaştığı belirtilmişti. Ulusal Hava Durumu Servisi’ne göre, 25 Eylül 1939’dan bu yana Güney California’da tropikal fırtına yaşanmadı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx