Afet bilinci müfredatta

Temel Eğitim Genel Müdürlüğünce 5, 6 ve 7’nci sınıflar için hazırlanan “afet bilinci” dersi her sınıf için 72 saatten oluşan öğretim programını içeriyor ve seçmeli dersler kapsamında yer alıyor.

Afet bilinci dersinde, öğrencilerin afetlerde yaşam becerilerini kullanmaları, ilk yardım ve önemi ile afetlerin Türkiye’deki etkileri hakkında bilgi sahibi olmaları amaçlanıyor. 

Derste, Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi ile uyumlu olarak “çevre okuryazarlığı”, “medya okuryazarlığı”, “harita okuryazarlığı”, “konum analizi”, “değişim ve sürekliliği algılama” ve “mekânı algılama” gibi becerilerin kazanılması için konular da yer alıyor. 

Dersin birinci düzey müfredatında, “doğa ve insan etkileşimi” ve “doğa kaynaklı afet türleri”, ikinci düzey müfredatında ise “doğa kaynaklı afet türleri” ile “insan kaynaklı afet türleri” üniteleri işlenecek. Öğrenciler, “doğa ve insan etkileşimi” ünitesinde risk, tehlike ve afet kavramlarının yanı sıra afete neden olabilecek doğa ile insan kaynaklı olayların sınıflandırılması hakkında bilgi edinecek ve doğa kaynaklı olayların afet riskine dönüşmesinde insanın rolü hakkında çıkarımlarda bulunabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx