Almanya basınında Cumhuriyet’in 100. yılı yorumları: ‘Erdoğan, Osmanlı’ya yöneliyor’

Yunus Ülger

ALMANYA – Cumhuriyet’in 100. yılı ve kutlamaları, Almanya’nın önde gelen medya kuruluşlarında geniş haberler ve yorumlarla yer aldı. Yorumlarda Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye’yi Batılı, modern ve laik bir ülke yapmak için reformlar yaptığı belirtildi. 20 yılı aşkın süredir iktidarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti’nin, ‘Atatürk devrimlerini kabullenmediği, çoğu Türkiye yurttaşının Atatürk’ün mirasını tehlikede gördüğü’ belirtildi. Ayrıca, Erdoğan’ın ‘ülkeyi kutuplaştırdığı’ ifade edildi. Erdoğan’ın Batı’yı karşısına alan dış politikasına da değinilen yorumlarda, buna son örnek olarak, “Hamas bir terör örgütü değildir” açıklaması gösterildi.

‘AYASOFYA’YI CAMİYE DÖNÜŞTÜRDÜ’

Alman İkinci Televizyonu’nun (ZDF) İstanbul bürosundan Jörg Brase, “Atatürk’ün mirasından ne kaldı?” başlıklı yorumunda, Erdoğan’ın Atatürk’ün kazanımlarını geriye götürmekle eleştirildiğini belirtti. Bunlara örnek olarak Atatürk’ün müzeye dönüştürdüğü ve onun için sembol değeri olan Ayasofya’yı camiye dönüştürmesini ve İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini gösterdi.

Münih’de yayınlanan Focus dergisi, Atatürk’ün Batılı, modern, laik ve barışçı bir ülke kurduğunu belirterek, ‘Türkiye’de çoğu insanın Atatürk’ün eserini tehlikede gördüğünü’ yazdı. Atatürk’ün tekkeleri ve halifeliği kaldığı, Erdoğan’ın ise ‘tarikatlara ve Diyanet’e destek verdiği’ yazıldı. Erdoğan’ın hiç “Atatürk” demediğini, sadece “Mustafa Kemal” dediğini, AK Partililerin de Atatürk’ün özel yaşamını eleştiri hep konusu yaptığını ifade etti. “Erdoğan, Atatürk’ün yerini almak istiyor” tespitli yorumda, ‘Türkiye’nin Yüzyılı’ sloganıyla seçimi kazandığı, Türkiye’yi ikinci yüzyıla taşıyan lider olarak tarihe geçmek istediği savunuldu.

‘ERDOĞAN, OSMANLI’YA YÖNELİYOR’

Die Zeit gazetesi de, Erdoğan’ın Atatürk’ün temel ilkelerini benimsemediğini hatırlatarak ‘ülkeyi başka yöne çekmek istediğini, Osmanlı’yı ön plana çıkardığını, dünyada da kendisini Müslümanların koruyucu lideri olarak sunduğunu’ savundu. Türkiye’de Atatürk’ün eserlerine sahip çıkanlar için ‘kutlanacak bir şey olmadığını’ ileri süren gazete, sadece Kürtlerin değil, dindar müslümanların da Atatürk’e pek sıcak bakmadıklarını iddia etti.

KENİZE MURAD İLE SÖYLEŞİ

İsviçre’de yayınlanan Neue Züricher Zeitung gazetesi ise, Cumhuriyet’in 100. yılı dolayısıyla Sultan 5. Murad’ın torunu Selma Hanımsultan’ın kızı yazar ve gazeteci Kenize Mourad ile söyleşi yayınladı. Paris’te doğan ve 2019’dan beri İstanbul’da Kadıköy’de yaşayan 83 yaşındaki Mourad, “Atatürk’ü seviyorum, ülkemizi kurtardı. Ancak geçmişle bağlarımızı kopardı, çok keskindi” görüşünü savundu. Mourad, Fransa’dan örnek vererek, ‘Napolyonsuz, 14. Louissiz bir Fransa düşünülemeyeceğini’ dile getirdi. Türkiye’nin bir Kemalist, bir de Osmanlı ayağı olduğunu söyleyen Mourad, ülkenin bu iki ayak üzerinde durması gerektiği görüşünü savundu. Türkiye’de yaşamaktan mutlu olduğunu belirterek, “Türkiye benim içim tam doğru yer, ne tam Batı, ne tam Doğu, ailemin de memleketi” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx