Filipinler, Çin büyükelçisini bakanlığa çağırdı

Filipinler, Çin Büyükelçisini Güney Çin Denizi’ndeki eylemleri nedeniyle bakanlığa çağırdı. 

FİLİPİNLER VE ÇİN ARASINDA TANSİYON YÜKSELDİ

Filipinler Dışişleri Bakanlığı, hafta sonu Güney Çin Denizi’nde art arda yaşanan tacizleri protesto etmek amacıyla Çin’in Manila Büyükelçisi Huang Xilian’ı bakanlığa çağırdığını duyurdu.

“TEHLİKELİ MANEVRALARA SON VERİN!”

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre Manila, Çin’den gemilerine Filipinler gemilerine karşı yasa dışı eylemler ve tehlikeli manevralarına son vermesi konusunda talimat vermesini istedi. Açıklamada “Çin gemilerinin Filipinler’in münhasır ekonomik bölgesindeki eylemleri yasa dışıdır ve seyrüsefer haklarını ihlal etmektedir” ifadelerine yer veridi.

ÇİN GEMİLERE TAZYİKLİ SU İLE SALDIRDI

Çin’in balıkçılara yakıt ve yiyecek göndermek üzere yola çıkan 3 gemiye tazyikli su ile müdahale etmesi kınandı. Çin’in Manila Büyükelçiliği ise konuya ilişkin henüz bir açıklama yapmadı.

“KASITLI OLARAK ÇARPTILAR!”

Filipinler ve Çin Pazar günü denizde yaşanan gerginlik nedeniyle karşılıklı suçlamalarda bulunmuştu. Çin Dışişleri Bakanlığı gemilerin çarpıştığını belirtmiş, Filipinler ise Çin sahil güvenliğinin ikmal gemilerine defalarca tazyikli su sıktığını ve gıda taşıyan teknelerden birine “kasıtlı olarak” çarptığını açıklamıştı.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx