Kırşehir Belediyesi Gurbetçi Şenliği İkinci Kez Düzenlenecek

Kırşehir Belediyesi tarafından ilki geçen yıl 1-2 Ağustos’ta yapılan ‘Gurbetçi Şenliği’nin ikincisi bu yıl 8-10 Ağustos 2023 tarihlerinde Cacabey Meydanı’nda düzenlenecek. Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, “Belediyeler sadece yol, su, kaldırım ve temizlik hizmeti veren kurumlar değildir. Belediyeler aynı zamanda halkın sosyal, kültürel ve sanatsal değerlerden beslenmesi için proje ve organizasyonlar üreten yerler olmalıdır” dedi.

Kırşehir Belediyesi tarafından gurbetçi vatandaşların tatil dönemleri göz önüne alınarak hazırlanan Gurbetçi Şenliği, 8-10 Ağustos 2023 tarihlerinde Cacabey Meydanı’nda yapılacak. 2. Gurbetçi Şenliği’nde üç gün boyunca ücretsiz konserler verilecek. Programlar, saat 19.30’da başlayacak.

KADIN EMEK PAZARI KURULACAK

Şenliğin yanı sıra Kırşehir Kent Konseyi iş birliği ile kurulacak Kadın Emek Pazarı da yine Cacabey Meydanı’nda 4-13 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek.

Geleneksel Gurbetçi Şenliği ile ilgili bir açıklama yapan Başkan Ekicioğlu, şunları kaydetti:

“Bildiği üzere müzik şehri denilince artık dünyanın her yerinde şirin Kırşehir’imizin adı anılıyor. Kırşehir’imizin, müzik alanındaki dünya şehirlerinde yapılan tüm müzik içerikli etkinlikler kapsamında, 49 UNESCO Müzik Şehri arasından sadece 3 UNESCO Müzik Şehri’nin etkinliğinin tanıtıldığı listeye adını gururla yazdırdığını sizlerle buradan bir kez daha paylaşmak isterim. Kırşehir, Türkiye’de adını UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına Müzik alanında yazdıran ilk ve tek şehirdir. Biz de Kırşehir Belediyesi olarak, bu sorumluluk anlayışıyla, yaptığımız etkinliklerle üzerimize düşen ne varsa yapmaya devam ediyoruz.

11-12-13 Temmuz 2023 tarihlerinde gerçekleştirilen UNESCO Uluslararası 2. Müzik Festivali’nde üç gün boyunca Cacabey Meydanı konserlere ev sahipliği yaptı ve konserlerimize de çok yoğun katılım oldu. Gurbette olmak zordur, memleket hasreti içinde olmak zordur, ancak her nerede olursak olalım gönül birliğimiz her zaman devam ediyor, edecektir. Biz Kırşehir Belediyesi olarak, siz değerli Gurbetçi hemşehrilerimizin izinlerinizi en iyi şekilde geçirmeniz için bundan sonra da buna benzer programlar hazırlamaya devam edeceğiz.

Belediyeler sadece yol, su, kaldırım ve temizlik hizmeti veren kurumlar değildir. Bunlar elbette belediyelerin zaten yapması gereken asli görevlerdir. Belediyeler aynı zamanda halkımızın sosyal, kültürel ve sanatsal değerlerden beslenmesi için proje ve organizasyonlar üreten yerler olmalıdır. Bu kapsamda, 4-13 Ağustos tarihleri arasında Kırşehir Kent Konseyi iş birliği ile Cacabey Meydanı’nda gerçekleştirilecek olan Kadın Emek Pazarı ve 8-9-10 Ağustos 2023 tarihlerinde yine Cacabey Meydanı’nda gerçekleştirilecek olan 2. Geleneksel Gurbetçi Şenliğine tüm hemşehrilerimizi davet ediyorum.”

Kaynak: ANKA / Kültür Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx