Microsoft, Activision Blizzard anlaşması için CMA’nın ‘adil ve sert’ olduğunu söylüyor

Microsoft’un Başkanı Brad Smith, geçen yıl Birleşik Krallık’ın Rekabet ve Piyasalar Kurumu (CMA) tarafından Microsoft’un dev Activision Blizzard anlaşmasının engellenmesinin ardından memnun olmadığını açıklamıştı. Ancak Microsoft anlaşmayı yeniden yapılandırıp Birleşik Krallık’ta onay aldıktan sonra, Smith CMA hakkında daha olumlu ifadeler kullandı. BBC Radio 4 Today programında verdiği röportajda, düzenleyici kurumu “sert ve adil” olarak nitelendirdi.

Smith, CMA’nın geçen yıl Nisan ayında Microsoft’un 68.7 milyar dolarlık anlaşmasını engelleme kararının ardından kurumu eleştirmiş ve Birleşik Krallık’taki güvenin “ciddi şekilde sarsıldığını” belirtmişti. Bu durumu Microsoft’un Britanya’daki dört on yıllık faaliyetleri içinde “en karanlık gün” olarak adlandıran Smith, Birleşik Krallık’tan daha fazla “Avrupa Birliği’nin iş kurmak için daha cazip bir yer” olduğunu söylemişti.

Radio 4‘teki dünkü röportajında Smith, “Ben şahsen çok şey öğrendim,” diyerek kabul etti. “Nisan ayında yaptığım konuşmada dile getirdiğim endişelerden geri adım atmayacağım, ancak noktamı anlatmak için belki biraz farklı kelimeler seçerdim.”

Microsoft, Activision Blizzard anlaşması için CMA’nın ‘adil ve sert’ olduğunu söylüyor

CMA, Microsoft’u Activision Blizzard anlaşmasını yeniden yapılandırmaya zorladı. Bu süreçte, Birleşik Krallık ve dünya genelindeki birçok pazarda önemli bulut oyun haklarından vazgeçmek zorunda kaldı. Smith, “CMA sert bir standart belirledi ve bunu saygıyla karşılıyorum. Bence hem sert hem de adildi,” diye ekledi. “Microsoft’un Activision Blizzard için önerdiği satın almada değişiklik yapmamızı sağladı. CMA, bulut oyunlarıyla ilgili endişelerini dikkate alarak belirli hakları ayrı bir yapıya bölmemizi istedi.”

Smith, CMA’ya yönelik eleştirilerini değiştirmiş olsa da, düzenleyici kurum Microsoft’un taktiklerinden pek etkilenmemiş görünüyor. CMA CEO’su Sarah Cardell Ekim ayında, “İşletmeler ve danışmanları, Microsoft’un CMA ile etkileşiminde kullandığı taktiklerin kabul edilebilir bir yaklaşım olmadığından şüphe duymamalı,” diye uyardı. “Microsoft, ilk incelememiz sırasında yeniden yapılandırma şansına sahipti, ancak bizim çalışmayacağını söylediğimiz bir dizi önlemde ısrar etmeye devam etti. İşleri bu şekilde uzatmak sadece zaman ve para kaybına neden oluyor.”

Microsoft’un CMA’ya yaptığı taviz, dünya çapında aylar süren düzenleyici incelemelerin ardından Ekim ayında anlaşmanın kapanmasını sağladı. Federal Ticaret Komisyonu (FTC), ABD’de Microsoft’un anlaşmasına karşı davasını sürdürüyor ve Dokuzuncu Temyiz Mahkemesi’nden FTC v. Microsoft davasına ilişkin bir karar yakında bekleniyor. FTC ayrıca, Microsoft’un anlaşmasına karşı ayrı bir idari dava da yürütüyor ve bu dava, temyiz kararından kısa bir süre sonra başlayacak, eğer FTC davasını tamamen terk etmezse.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx