Nansen Coinleri Açıkladı: Hangi Altcoinler Parlıyor?

Bitcoin ve altcoinler, yükselişte. Ancak belirli altcoin projeleri daha geniş bir toparlanma yaşıyor. Bu durum, Nansen’in de dikkatini çekti. Verilere göre Layer 2, köprüleme ve altyapı sektörü, günlük %149,28 kullanıcı artışıyla 2023 büyümesine öncülük ediyor. İşte detaylar…

Nansen açıkladı: Bu altcoinler yükselişte

2023 yılında Ethereum Blockchain’i, kullanıcıların ve varlıkların etkileşim kurma biçimlerinde ilgi çekici dönüşümlere tanık oldu. Nansen’in son raporuna göre, günlük 300.000’den fazla aktif Ethereum adresi ile kayda değer bir artış yaşandı. Bu aktif adresler arasında DeFi varlıkları baskın oyuncular olarak konumlarını korudu. 12 Ekim 2023 itibarıyla, DeFi kullanıcıları tek başına NFT ve layer 2 ölçeklendirme kullanıcılarını iki kattan fazla geride bıraktı. Böylece sektörün zincir üzerindeki faaliyetlerdeki merkezi rolünü sağlamlaştırdı. Popüler NFT coinleri arasında ICP, STX, RNDR, IMX, XTZ gibi coinler yer alıyor.

Yeni kullanıcılar açısından, layer 2 faaliyetleri kayda değer bir artış gösterdi. Nansen’in raporuna göre bu durum, yeni kullanıcıların ilk tercihleri olarak layer 2 platformlarını giderek daha fazla benimsemesiyle ölçeklenebilirlik çözümlerine doğru bir geçişe işaret ediyor. Varlık etkileşimlerinin daha yakından incelenmesi bu eğilimleri doğrulamaktadır. Neredeyse tüm sektörler yılbaşından bugüne kadar gelen işlem sayılarında büyüme yaşarken, Layer 2, Köprüleme ve Altyapı’ kategorisi %149,28’lik kayda değer bir artışla başı çekiyor. Layer 2 açısından en çok öne çıkan altcoinler MATIC, MNT, OP, ARB, IMX oldu.

NFT sektörü düşüşte, DeFi dirençli

NFT kullanıcıları, 2023’ün başından itibaren keskin bir düşüşe başlamadan önce 2022’de zaman zaman DeFi kullanıcılarını aştı. Aslında, bu sektördeki günlük kullanıcı sayısı yılın başından bu yana %50’nin üzerinde bir düşüş gösterdi. Bu durum, zkSync’in halka açık ana ağ lansmanı ve Arbitrum’un airdrop’u ile aynı zamana denk gelen Mart ayında önemli ölçüde yükselen ve Mayıs ayında adımlarını önceki seviyelere geri çekmeden önce layer 1 / ölçeklendirme kullanıcılarının tersine işaret ediyor.

Ardından, “ölçeklendirme” kategorisindeki kullanıcı sayısı bir artış daha gösterdi ve Haziran ayından bu yana nispeten sabit kaldı. DeFi kullanıcı grubunun bu kümeler arasında en baskın grup olduğunu belirtmek önemlidir. Nansen, “Buna ek olarak, yukarıdakilere ilişkin bir başka ilginç gözlem de DeFi kullanıcı sayısının boğa piyasası seviyelerinin biraz altında kalarak ‘seyir’ hızına ulaşmış gibi görünmesidir.” diyor.

Düşüş yaşayanlar da var

Buna karşılık, ‘NFT, Gaming ve GambleFi sektörü’, yeni NFT odaklı kullanıcılardaki düşüşü yansıtarak faaliyette %61,4’lük bir düşüş gördü. Gaming alanında SAND, AXS, MANA, GALA, FLOKI öne çıkıyor. GambleFi alanında ise RLB, FUN, DG, REKT gibi coinler dikkat çekiyor. Dahası, NFT kuruluşlarıyla etkileşime giren kullanıcı sayısı 2023 boyunca düşmeye devam ederek NFT sektörünün yeni cüzdan sahipleri için azalan cazibesinin altını çizdi. Yılın başında, NFT’ler yeni kullanıcıların ilk işlemlerinin %24’ünden fazlasını oluştururken, 12 Ekim’e gelindiğinde bu rakam %6’nın biraz üzerine düşmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx