Ortadoğu Sorgulamaları Fenalık Getirdi: Psikanalizle “Aşk Böyle Bir Şey mi?” Sorgusu Kullanıcıları İkiye Böldü

‘Coğrafya kaderdir’ söylemini Türkiye’de bol bol yaşarken, zaten jeopolitik zorlukları hem ekonomik hem de sosyolojik şekilde yaşıyoruz. Bir de üzerine ‘aşk’ eklenince kimsenin doya doya yaşayamadığı bu ortamda minnoş görüntüler yüreğimizi ısıtsın derken, psikanaliz kasanlar da devreye girince yine bir sıkışmışlıkla isyan ediyoruz.

İçimizi ısıtan görüntüler, sosyal medya aracılığıyla imrenmekten mi, hasetten mi bilinmez yayılıyor. Bazen gereksiz yorumlar yapılırken, “Aşk böyle bir şey mi?” söylemiyle paylaşılan bu resme biraz uzun bakın ki sonraki yorumlar için güç toplayın.

Bu paylaşıma gelen yorumlardan birinde “psikolog bir arkadaşın” analizi yorumları coşturdu. Belki de sosyal medyanın getirdiği sosyal gelişimde herkes her şeyi analiz etme derdine düşmüştü. Yetmedi bir de coğrayfa işin içine girdi.

psikolog arkadaşa, ‘bütün çocukluğun boyunca annenin hayatının zorluğuna tanık edip bir de bizzat annen tarafından her fırsatta hatırlatıldığın için, sen sevginin öteki insanların hayatını kolaylaştırmak olduğunu sanıyorsun,’ demişti.ortadoğu’da her aşkın ardında bunu görürüm.

Ortadoğu deyince sinirleri gerilenler de bu analizi yorumladı.

Sosyal medyanın da sinirleri gerdiği gerçeği görülürken,

Toksik kalıpların günümüz dünyasına her alanda hakim olması zaten yeterince yorucuydu.

“Özel” hayatın “özel” kalması gerektiği düşünülürken,

Genellemeler yoruyordu.

Tartışmalar da birbirini izliyordu.

Ortadoğu’nun yoruculuğuna bir madde daha ekleniyordu.

Sonuçta herkesin aşkı da travması da kendineydi.

Sizce aşk neydi? Yorumlara bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx