Sürücülere Yeni Düzenleme Getirildi! ‘1 Yıl Süre Verildi’

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın yönetiminde, kara yoluyla ticari amaçlı yük ve yolcu taşımacılığı yapan tüm sürücülerin mesleki yeterlilik belgeleriyle çalışabilecekleri süreler için uyguladığı yaş sınırı uygulaması Eylül 2021 tarihine kadar 66 yaş olarak uygulanıyordu.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını normalleşmeye başladığı dönemde ticaret hacminde yaşanan artış nedeniyle sektörde mesleki yeterlilik belgesine sahip olan sürücülerin ihtiyaçlarının karşılanması için önemli bir değişikliğe gidildi.

Ticari amaçla yük yada yolcu taşıyan ve mesleki yeterlilik belgeli sürücüler için 66 olarak uygulanan yaş sınırlanması, 31 Aralık 2023 tarihine kadar ’69 yaşından gün almamak’ şartıyla güncellenerek uygulamaya konuldu.

Yaş sınırının uzatılmasına neden olan bir diğer sebep ise Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremler oldu. Deprem nedeniyle sektörde sürücü ihtiyacı arttı.

Sektörde yaşanan mağduriyetin azaltılması için yaş düzenlemesi 2024 yılının sonuna kadar uzatıldı.

SOSYAL TAKOGRAF KARTLARI DA YENİLENECEK

Diğer yandan yeniden düzenlenen yaş sınırlamasıyla birlikte SRC türü (SRC-5 hariç) Mesleki Yeterlilik Belgesi süresi bitmiş olan ya da bitmesine yakın olan kişiler bu düzenleme doğrultusunda kartları otomatik olarak uzatılırken ilk kez başvuru yapacak kişiler ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bölge müdürlüklerine başvurarak kart sahibi olabilecek.

Mesleki yeterlilik belgesi süresi tekrar uzatılan sürücüler, sayısal takograf kartlarını da yenileyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx