Tesla, Cybertruck Teslimatı İçin Tarih Verdi

Tesla, yıllarca süren gecikmeler ve yeniden tasarımlarla uğraştıktan sonra Tesla Cybertruck teslimatları için sonunda tarih verdi. Uzun zamandır beklenen lüks elektrikli aracın teslimatları gelecek yıl Texas Gigafactory’de tam üretime girmesi öncesinde 30 Kasım’dan itibaren belirli müşterilere gerçekleştirilecek.

Aynı zamanda aracın elektrik mimarisinin, mevcut Tesla serisindeki 400V’den 800V standardına uyum sağlayacak şekilde yeniden tasarlandığı bildiriliyor. Audi e-Tron’dan GMC Hummer EV’ye kadar birçok lüks, performans ve ağır hizmet tipi elektrikli araç modeli 800V mimarisini kullanıyor. Bu, büyük pil kapasitelerine sahip elektrikli araçların daha yüksek bir hızda ve daha kısa sürede şarj olmasını sağlıyor.

Elon Musk, yatırımcı görüşmesinde gazetecilere “Birçok insan Cybertruck konusunda heyecanlı. Ben de öyleyim, arabayı ben kullandım, harika bir ürün. Cybertruck ile hacimli üretime ulaşmanın ve ardından bunu nakit akışını pozitif hale getirmenin çok büyük zorluklarla karşılaşacağını vurgulamak istiyorum. Çok sayıda yeni teknolojiye sahip bir ürününüz veya yepyeni bir araç programı varsa bu normaldir, özellikle de Cybertruck kadar farklı ve gelişmiş bir ürüne sahipseniz. İnsanların karşılayabileceği bir fiyatla, planlı üretime ulaşmak ve nakit akışının olumlu olmasını sağlamak için çalışıyoruz.” dedi.

Mevcut model serileri için Tesla’nın üretimi ve teslimatları bu çeyrekte ikinci çeyreğe kıyasla yaklaşık %7 veya kabaca 30.000 adet düşüş gösterdi. Öte yandan 2022’ye göre yaklaşık 100.000 adet artışla yine de yıldan yıla önemli ölçüde daha yüksek. Tesla bu yıl araçlarının fiyatlarını ilk olarak Mart ayında, ardından tekrar Eylül ayında ve bir kez daha Ekim ayının başında olmak üzere düşürdü.

Tesla, “Hacimlerdeki sıralı düşüş, en son kazanç açıklamasında tartışıldığı gibi, fabrika yükseltmeleri için planlanan kesintilerden kaynaklandı. 2023 yılı için yaklaşık 1,8 milyon araçlık satış hacmi hedefimiz değişmedi” açıklamasında bulundu. Şirket, üçüncü çeyrekte dünya çapında yaklaşık 435.059 araç teslim etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx